Licheń: spotkanie formacyjne organistów diecezji włocławskiej
24 września 2019 r., ks. JNFormacja muzyczna, liturgiczna i duchowa, w naturalny sposób wpisana jest w zakres obowiązków każdego, kto pełni posługę muzyka kościelnego, która wcale nie jest łatwa, bo zawód muzyka kościelnego jest trudnym zawodem. W diecezji włocławskiej tradycją stał się wrześniowy dzień skupienia muzyków kościelnych. Spotkanie odbyło się 24 września 2019 roku w Licheniu i zgromadziło 60 organistów posługujących w naszej diecezji. Był to czas wspólnej modlitwy oraz refleksji nad właściwym kształtem muzyki sakralnej. Tematem spotkania było zdanie zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana – „abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał” (J 24,09). Jednocześnie jest to hasło nowego programu duszpasterskiego na rok 2019/20. W ramach tego spotkania zostały zaprezentowane wykłady dotyczące formacji muzycznej i duchowej organisty.
Ks. Marcin Ziółkowski mówił o organiście, który będąc człowiekiem wiary, musi funkcjonować we wspólnocie parafialnej poprzez troskę o to, by muzyka liturgiczna i śpiew w kościele były przygotowane oraz pięknie i starannie wykonane. Jego podstawową rolą jest akompaniament do śpiewu wiernych w kościele. Wszechstronność funkcji organistowskich polega także na włączaniu się we współpracę z zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, grze solowej i improwizacji organowej.
Ks. dr Jacek Bartczak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku w konferencji zachęcał aby poddawać się natchnieniom Ducha Świętego. Celem naszego życia chrześcijańskiego, nie jest tylko to, żebyśmy byli mocniejsi, pewniejsi ale bardziej chodzi o to, abyśmy w większym stopniu szli z Duchem Świętym i wypełniali wolę Boga. Chrześcijaństwo właśnie na tym polega by poddać się działaniu Ducha Świętego, by doskonale spełnić to, co Bóg ode mnie chce.
Ks. dr Piotr Stolecki, delegat biskupa włocławskiego ds. pomocy ofiarom nadużyć seksualnych przez osoby duchowne, w swoim wykładzie zwrócił uwagę obecnych na normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży, szczególnie w pracy z zespołami muzycznymi, w których uczestniczą dzieci i młodzież.
Ważna okazała się również prezentacja wydawnictwa muzycznego „Preludia na organy. Antonii Wierzbicki” autorstwa dra A. Wanata, której dokonał ks. Sławomir Deręgowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku. Publikacja ta została wydana nakładem właśnie tej Szkoły. Antonii Wierzbicki był wieloletnim organistą bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Dr Arkadiusz Wanat w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi Antoniego Wierzbickiego, który był znakomitym organistą i powinien być wzorem dla każdego muzyka kościelnego. Jego twórczość powinna być promowana wśród organistów diecezji włocławskiej, choć była to twórczość trudna.
W ramach tegorocznego spotkania zostały też przypomniane formy zatrudnienia pracowników kościelnych w parafii. Przedstawił je Tomasz Tomaszewski, który jest referentem ds. kadr w Kurii Diecezjalnej.
Spotkanie odbyło się jak zwykle w Sali Królewskiej znajdującej się obok kościoła pw. św. Doroty i zakończyło się uroczystą Mszą św. w licheńskiej świątyni parafialnej o godz. 15.00, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Jacek Bartczak, wicerektor WSD we Włocławku.
Organizatorem spotkania był ks. Józef Nowak, diecezjalny Duszpasterz Pracowników Kościelnych Diecezji Włocławskiej.