Ks. bp Mering w Kramsku: przywróćcie Bogu należne miejsce w życiu


18 lutego 2021 r., Mateusz Kozłowski

Ks. bp Mering w Kramsku: przywróćcie Bogu należne miejsce w życiu

Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post. Wymownym symbolem tego dnia jest posypanie głów popiołem na znak przypomnienia konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest także symbolem tego, że wszystko co jest materialne i doczesne przemija.
 
W Środę Popielcową, 17 lutego, w parafii św. Stanisława BM w Kramsku, uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Alojzy  Mering.
 
Na początku Mszy Świętej Pasterza Kościoła Włocławskiego powitali przedstawiciele Rady Parafialnej i Gminy, prosząc Księdza Biskupa, aby wprowadził zgromadzonych  w świątyni wiernych w święty czas, który ma przynieść zasłużone owoce.
 
Hierarcha w homilii zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż Wielki Post stawia pośrodku Mękę i Krzyż Jezusa. „Liturgia Środy Popielcowej ma ożywić w nas zapał i wolę wychodzenia ze zła, bo najgorsze jest uśpienie sumienia; niezauważanie zła w sobie, tylko dostrzeganie go w innych. Mamy na nowo z troską  zainteresować się przyjaźnią z Bogiem, bo chrześcijanin wtedy jest dopiero na poziomie chrześcijaństwa, kiedy staje się przyjacielem Boga” - mówił homilista.
 
W dalszej części Ksiądz Biskup nawiązał do sakramentu pokuty i pojednania. „To sprzątanie naszej duszy, ma być ożywione w trakcie Wielkiego Postu. Dlatego my, nawracający się, w  wezwaniu do nawrócenia przez samego Jezusa szukamy pomocy w spowiedzi. To jest jeden z tych najważniejszych sakramentów czasu Wielkiego Postu. Spowiedź nie może rodzić w nas kompleksu, poczucia niższości, stresu, bo to jest przygarnięcie przez Boga człowieka, który się pogubił. W Biblii grzech najczęściej przedstawiany jest jako tragiczna pomyłka, zły wybór, ale w sakramencie pokuty spotykamy się właśnie z zapewnieniem Bożego miłosierdzia nad nami”, przekonywał bp Mering.
 
Pasterz Diecezji zwrócił również uwagę na sakrament Eucharystii, podczas której  każdorazowo dotykamy zmartwychwstałego Jezusa, który powinien dawać człowiekowi siłę. Kończąc Ksiądz Biskup powiedział: „oto teraz czas sposobny dla zastanowienia się, wyciągania wniosków i podjęcia postanowień […]. Oto teraz czas sposobny do nawrócenia, czyli do zmiany stylu życia, odejścia od obojętności, od chłodu w sercu; czas sposobny do pokuty”.
 
Po homilii Ksiądz Biskup pobłogosławił popiół, którym jako pierwszy na znak pokuty został posypany przez ks. prałata Sławomira Kasprzaka, proboszcza kramskiej wspólnoty parafialnej.
 
Na zakończenie celebracji eucharystycznej Pasterz Diecezji Włocławskiej udzielił zgromadzonym pontyfikalnego błogosławieństwa, a wierni, wychodzący ze świątyni, mogli nabyć album  „In perpetuam rei memoriam. Troska Biskupa Włocławskiego o dziedzictwo kulturalne i materialne Diecezji Włocławskiej”.