Katedra włocławska: Msza św. we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe


13 grudnia 2019 r., ks. Julian Głowacki

Katedra włocławska: Msza św. we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe

Wieczorem 12 grudnia, we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe ks. bp Wiesław Mering przewodniczył Mszy Świętej w bazylice katedralnej we Włocławku sprawowanej, jak w każdy czwartek, w intencji świętych powołań. Maryja z meksykańskiego sanktuarium jest patronką biskupa włocławskiego, Jej wizerunek umieścił w swoim herbie. Mszę święta koncelebrował ks. bp Stanisław Gębicki, członkowie Kapituły Bazyliki Katedralnej, profesorowie seminarium oraz kilku włocławskich proboszczów.
 
W homilii bp Mering przypomniał historię objawień Maryi Indianinowi Janowi Diego Cuauhtlatoatzin w 1531 roku oraz nakreślił dzieje Azteków i podbój Ameryki przez Europejczyków. – Jestem Maryją, Matką Boga Prawdy, Pana nieba i ziemi – tak mu się przedstawiła Ta, którą zobaczył. Prosi o wzniesienie domu, kościoła, bo właśnie w tym miejscu chce słuchać, jak to powiedziała łkań, narzekań, smutków, doświadczeń i cierpień ludzi. Potrzebuje sanktuarium, ale nie po to, aby odbierać w nim chwałę, tylko żeby służyć swojemu ludowi. To jest niesamowite! Po to potrzebowała tego kościoła, żeby służyć swojemu ludowi – opowiedział homilista pierwszą zapowiedź powstania meksykańskiego narodu, gdy Maryja objawiając się Indianinowi chciała, aby kościół zbudował hiszpański biskup. – Tak jak my przechodziliśmy prześladowania religii, tak samo dokładnie było i w Meksyku. Tak jak u nas podzielił się kraj, podzielili się Polacy, jesteśmy tego świadkami do dzisiaj, tak samo podzielili się Meksykanie. Tak jak u nas następowała wtedy agresja ateizmu, tak samo było w Meksyku. Jak nasz naród jest maryjny w swojej największej części, tak samo i Meksykanie – biskup włocławski przypomniał, że na prośbę prymasa Wyszyńskiego, prymas Meksyku kard. Gomez w 1953 roku oddał Maryi z Guadalupe pod opiekę Polskę. Ks. bp Mering przypomniał również, że Matka Boża z Meksyku jest patronką małżeństw starających się o potomstwo. W przeddzień 38. rocznicy wybuchu stanu wojennego pasterz Kościoła włocławskiego prosił o pamięć tamtych trudnych dni. – Dziękujemy za ludzi, którzy wtedy Polsce pomagali. Myślę, że rzadko o tym pamiętamy. W samej Francji ustanowiono 400 ośrodków, które zajmowały się tylko pomocy Polsce. Mamy za co dziękować - jesteśmy wolni – apelował ksiądz biskup i przywołał opinię kard. Saraha, że „to nie komuniści, tylko my wygnaliśmy Boga z Europy swoimi nieodpowiedzialnymi wyborami”.
 
W Eucharystii uczestniczyli wierni z parafii św. Doroty w Licheniu Starym wraz z ks. proboszczem Henrykiem Kulikiem MIC i chórem „Virtus Dei” pod dyrekcją Czesława Fiałkowskiego. Przed Msza Świętą licheński chór parafialny spotkał się z pasterzem diecezji w refektarzu włocławskiego seminarium, gdzie biskup włocławski przyjął życzenia z okazji obchodzonej 10 grudnia 74. rocznicy urodzin.