Jubileusz parafii w Odolionie
14 maja 2021 r., ks. JGPod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa 13 maja, w Odolionie, wierni wraz z ks. proboszczem Januszem Stanowskim, świętowali 25-lecie parafii Matki Bożej Fatimskiej.
- Patrzę z dużym niepokojem na sytuację, jaka się w naszym kraju wytworzyła wskutek pandemii. Boję się, że rosną nam nowe pokolenia, dla których Msza Święta w niedzielę niekoniecznie jest najważniejszym spotkaniem całego tygodnia. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny, żeście przybiegli dzisiaj na tę celebrę - rozpoczął homilię ks. bp Mering. w dalszej części odwołał się do objawień Matki Bożej w Fatimie z 1917 roku oraz 40. rocznicy zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Przypomniał, że Maryja wzywała przez dzieci fatimskie do modlitwy i pokuty. Homilista tłumaczył konieczność modlitwy w prawdziwie chrześcijańskim życiu oraz czym jest pokuta i wyjaśniał, jak powinna być realizowana. Wspominając swoich rodziców oraz swojego profesora kard. Karola Wojtyłę, ksiądz biskup opowiadał, jak często widział ich modlących się na różańcu.
- W Polsce tym więcej jest pomysłów na reformowanie Kościoła, im dalej ktoś stoi od kościoła - homilista diagnozował obecną sytuację w naszej ojczyźnie i dodał, że takie próby miały również miejsce u początków chrześcijaństwa. Ksiądz biskup zwracał uwagę, że zarówno duchowni, jak i wierni świeccy narażeni są na okazanie niewierności Bogu i wszyscy powinni czuwać nad sobą, aby nie ulec złu i głupiej pokusie. - Pokuta to jest prawdziwe nawrócenie - zaznaczył hierarcha i wzywał do niej za fatimskimi objawieniami Maryi.
Na prośbę księdza proboszcza dwie parafianki, które od 25 lat dbają o piękno świątyni w Odolionie, otrzymały okolicznościowe błogosławieństwo ks. bp. Wiesława Meringa.
Parafia została erygowana 27 kwietnia 1996 roku i powstała z części parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku i parafii Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku. Jednak historia Odolionu sięga XVIII w., kiedy to oddziały wojsk napoleońskich dowodzone przez generała Odo Lyon’a usuwały nieliczne załogi pruskie na terenach utworzonego Księstwa Warszawskiego. Podczas toczonych walk zginęło wielu oficerów francuskich, wśród nich generał Odo Lyon. Ku czci poległych powstała nazwa miejscowości Odolion.