Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych


1 listopada 2024 r., Źródło: ekai.pl; brewiarz.pl

Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada w kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem, ale także tych anonimowych i nikomu nieznanych. Wbrew powszechnej opinii jest to radosne święto, ponieważ wspomina się tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznali radości wiecznego życia z Bogiem. 
 
Kościół katolicki przypomina tego dnia o powszechnym powołaniu do świętości. Nie można jej osiągnąć własnymi siłami, ale konieczna jest pomoc łaski Bożej. Bóg daje ją każdemu, niezależnie od grzechu czy upadków. 
 
Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych). 2 listopada Kościół katolicki wspomina tych wszystkich zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu i pokutują oraz potrzebują modlitwy, aby osiągnąć pełnię radości w niebie. 
 
Początki uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV w. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W Rzymie w VII wieku papież Bonifacy IV poświecił dawny Panteon i uczynił go kościołem ku czci Bogurodzicy oraz wszystkich Męczenników. Polecił przy tej okazji umieścić tam kamienie przywiezione z katakumb chrześcijańskich męczenników. Historycy przekazują, iż przywieziono wtedy aż 28 pełnych wozów. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników. W późniejszych wiekach dołączono kult "wszystkich doskonałych Sprawiedliwych". Obchody przeniesiono z 13 maja na 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. Od VIII w. święto to rozprzestrzeniło się w całej Europie. 
 
Współcześnie uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym w całej Polsce odwiedza się groby bliskich. W czasach komunistycznych propaganda nazwała ten dzień „Dniem Zmarłych”, co spowodowało zamieszanie w świadomości, również wiernych Kościoła. Dlatego dla podkreślenia istotnej różnicy pomiędzy uroczystością Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym w wielu parafiach organizowane są tzw. „bale świętych” promujące postaci świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.
 
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada oraz w Dniu Zadusznym (2 listopada), można uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, można również uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza.