Diecezja włocławska solidarna w pomocy Powodzianom

4 października 2024 r., Tekst i zdjęcia: Agniesza Magos, Sekretariat Caritas Diecezji Włocławskiej

Diecezja włocławska solidarna w pomocy Powodzianom

Niszczycielska powódź, która nawiedziła Polskę, wywołała ogromną mobilizację w społeczeństwie. Nasi Rodacy po raz kolejny udowodnili, że w sytuacjach katastrofy potrafią się zsolidaryzować i nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Nie inaczej było z mieszkańcami diecezji włocławskiej, którzy od pierwszych dni zgłaszali swoją gotowość do pomocy.

Zgodnie z życzeniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, koordynacją działań pomocowych na rzecz powodzianom na terenie diecezji włocławskiej zajęła się włocławska Caritas. Instytucja ściśle współpracując z Caritas Polska, włączyła się w akcję „Paczka dla Powodzian”, zachęcając diecezjan do przygotowania konkretnych produktów zapakowanych w kartony. Odzew ze strony mieszkańców był ogromny – z wielu miejsc diecezji docierały sygnały o mobilizacji ludzi do niesienia pomocy.  Aby usprawnić działania pomocowe zostały uruchomione 3 główne punkty przyjmowania darów - we włocławskiej centrali Caritas Diecezji Włocławskiej wspieranej przez Parafialny Zespół Caritas z Parafii Najświętszego Zbawiciela z Włocławka; w Centrum Caritas Św. Maksymiliana w Koninie współpracującym ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Zatorze” oraz Hufcem ZHP Konin oraz w magazynie Caritas w parafii św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli we współpracy z władzami miasta.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu księży, dekanatów diecezji włocławskiej, zgromadzeń zakonnych, Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas, Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańców gmin, Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw, grup pracowniczych, firm, związków zawodowych, hufców pracy, szkół i przedszkoli, osób indywidualnych udało się dostarczyć do głównego magazynu Caritas Diecezji Opolskiej 40 palet darów. Wśród wysłanej pomocy znalazła się żywność z długim terminem trwałości, chemia gospodarcza, sprzęt do sprzątania, agregaty prądotwórcze, grzejniki, pompy wodne, środki czystości oraz woda, które zostaną przekazane do miejsc dotkniętych powodzią.

Dodatkowo z diecezji włocławskiej zostały zorganizowane samodzielne wysyłki na tereny powodziowe m. in. do miast diecezji świdnickiej oraz opolskiej. Wśród wysłanych darów znalazły się płody rolne, pokarm dla zwierząt oraz produkty i sprzęt potrzebny powodzianom.

Oprócz pomocy rzeczowej diecezja włocławska wspiera powodzian pomocą finansową. W niedzielę, 22 września, w kościołach diecezji włocławskiej odbyła się zbiórka do puszek. Dzięki hojności diecezjan udało się już zebrać 850 tys. zł, które za pośrednictwem Caritas Polska zostały wysłane w miniony piątek, 27 września br. i przeznaczone na utworzenie programów długofalowej pomocy dla osób najbardziej potrzebujących, szczególnie seniorów i osób z terenów wiejskich, do których pomoc tak łatwo nie dociera. Otrzymają wsparcie w sprzątaniu i remontach zalanych pomieszczeń oraz wsparcie psychospołeczne, utworzenie zajęć świetlicowych i wsparcia psychospołecznego dla dzieci prowadzone na terenach dotkniętych powodzią oraz finansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży z terenów powodziowych w kolejnych miesiącach.

Caritas Diecezji Włocławskiej przygotowuje kolejne wysyłki ze wsparciem do Caritas Diecezji Świdnickiej oraz nadal prowadzi zbiórki na rzecz powodzian. W ramach wdzięczności za okazaną pomoc w każdą środę w kaplicy Caritas Diecezji Włocławskiej jest odprawiana Msza Święta w intencji wszystkich darczyńców.