Diecezja włocławska ma dwóch nowych diakonów

26 października 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: al. Wiktor Stawieraj

Diecezja włocławska ma dwóch nowych diakonów

„Macie iść za Chrystusem” – mówił bp Stanisław Gębicki podczas święceń diakonatu w kościele seminaryjnym.

W sobotę, 26 października br., w kościele seminaryjnym pw. św. Witalisa we Włocławku święcenia diakonatu przyjęło dwóch alumnów włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego: Dawid Staszak z parafii św. Stanisława BM w Kramsku oraz Radosław Kurzyp z parafii św. Mateusza Apostoła w Bądkowie.

Mszę Św. wraz z biskupem pomocniczym seniorem koncelebrowali duszpasterze z rodzinnych parafii przyjmujących święcenia, a także moderatorzy i profesorowie włocławskiego WSD. W uroczystości uczestniczyli również rodzice, krewni i przyjaciele nowo wyświęconych diakonów.

W czasie homilii bp Gębicki, nawiązując do liturgii słowa, podkreślił historię, rolę i znaczenie posługi diakonów w Kościele. Zauważył, że urząd diakona ma swoje korzenie w czasach apostolskich. Apostołowie, których misją było nauczanie i głoszenie słowa Bożego, nie byli w stanie jednocześnie zajmować się wszystkimi sprawami materialnymi i administracyjnymi. W odpowiedzi na tę potrzebę ustanowili grupę siedmiu mężów „pełnych Ducha i mądrości” (Dz 6,3), którzy mieli zająć się działalnością dobroczynną. Misja siedmiu mężów nie ograniczała się jednak tylko do działalności charytatywnej, bo jak wspominają Dzieje Apostolskie, diakon Filip głosił i chrzcił. To on ochrzcił dworzanina etiopskiej królowej Kandaki. „Macie iść za Chrystusem, macie Go dostrzegać tam, gdzie On jest – w Słowie Bożym, sakramentach i wspólnocie Kościoła” – mówił bp Gębicki, zwracając się do przyszłych diakonów. Posługę diakonów porównał do ziarna z przypowieści Jezusa, które musi obumrzeć, aby przynieść obfity owoc.

Następnie nastąpił najważniejszy moment święceń. Po śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, podczas którego kandydaci leżeli krzyżem, ksiądz biskup nałożył dłonie na głowy przyjmujących święcenia oraz odmówił modlitwę święceń. Nowo wyświęceni diakoni otrzymali również księgę Ewangelii, którą od tego momentu będą mogli publicznie proklamować podczas Mszy św. i nabożeństw.

Na zakończenie Mszy Św. diakoni wyrazili wdzięczność wobec Boga oraz wobec wszystkich, którzy wspierali ich na drodze powołania: księdza biskupa, moderatorów i wykładowców, rodziców, prezbiterów z rodzinnych parafii oraz wszystkich, których spotkali na drogach życia.