Diecezja włocławska: Czas zmian proboszczowskich i wikariuszowskich
8 lipca 2024 r., Tekst: Aleksandra Świtalska, fot. Marlena NawrockaWiększość zmian personalnych zarządzonych przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego przed rozpoczęciem wakacji, dokonało się w poniedziałek 1 lipca. To tego dnia, już po pożegnaniu zmieniających się proboszczów i wikariuszy, w parafiach pojawili się nowi. W tym roku pięciu proboszczów przeszło na emeryturę.
Po wielu latach posługi, nawet po blisko czterech dekadach, jak w Charłupi Wielkiej, a więc prawie dwóch pokoleniach, zmienili się proboszczowie w jedenastu parafiach, Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Brzeźnie k. Konina, Dobrzejewicach, Kamionaczu, Górze, Malanowie, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu, Siniarzewie, Służewie, Świerczynie oraz wspomnianej już Charłupi Wielkiej. W ponad dwudziestu miały miejsce translokaty wikariuszowskie.
Miniona niedziela, była pierwszą dla zmienionych prezbiterów w nowych dla nich miejscowościach diecezji włocławskiej. To właśnie tego dnia, przez obecność na niedzielnej Eucharystii, większość wiernych poznała i powitała swoich duszpasterzy, obdarzając ich już na samym początku kredytem zaufania oraz patrząc z nadzieją na kontynuowanie dobrych i szlachetnych dzieł poprzedników, a także podejmowanie nowych wyzwań duszpasterskich w zmieniających się szybko okolicznościach życia, które powodują coraz to nowe problemy i kolejne dylematy moralne.
W Siniarzewie, parafii liczącej około tysiąc wiernych dokonała się zmiana, gdzie przechodzącego po 17 latach do Brzeźna k. Konina proboszcza ks. Tomasza Bartkowiaka zastąpił ks. Julian Głowacki, redaktor tygodnika „Idziemy”. Powitania w imieniu parafian dokonała dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Józefa Sáncheza del Rio, przedstawiciele ministrantów oraz Rady Parafialnej.
W homilii ks. Głowacki odniósł się do słów wypowiedzianych wcześniej przez witających i połączył je z odczytaną tego dnia liturgią słowa. Zwrócił uwagę m.in., że kształtowanie serc i sumień, o które poprosili parafianie, jest jednym z najtrudniejszych zadań stawianych człowiekowi. Zauważył, że dokonuje się ono poprzez głoszenie Ewangelii, do czego, przestrzegając przed zniechęceniem spowodowanym odrzuceniem przez słuchaczy, zachęta znajdowała się w proklamowanych fragmentach starotestamentalnej Księgi Proroka Ezechiela oraz nowo testamentalnych: Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian i Ewangelii według Świętego Marka. W życzeniach znalazła się jeszcze m.in nadzieja odnalezienia w Sinarzewie ciepła domowego ogniska oraz zapewnienie ministrantów do gotowości niesienia pomocy, jedno i drugie docenił również homilista. Nawiązując do historii trzynastu lat kapłaństwa, ks. Julian wyraził pragnienie pracy duszpasterskiej na wielu płaszczyznach integralnego rozwoju człowieka.
W ogłoszeniach duszpasterskich odczytanych w czternastą niedzielę w ciągu roku, nowy administrator parafii podziękował swojemu poprzednikowi oraz wszystkim zgromadzonym tego dnia w świątyni. Pozdrowił również chorych, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii w kościele parafialnym. Odniósł się także do najbliższych wydarzeń czekających wspólnotę, m.in. odpustu ku czci św. Jakuba Apostoła. Poinformował o już dokonanych pracach, wśród których znalazła się zmiana lokalizacji kancelarii parafialnej. Zachęcił młode małżeństwa do systematycznego uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych ze swoimi dziećmi. W jednej z bocznych kaplic przygotowane zostało dla najmłodszych specjalne miejsce, gdzie nie powinni się nudzić, aby rodzice z większym spokojem i uwagą mogli celebrować liturgię.
Po Mszach świętych uczestnicy mogli zabrać do swoich domów przygotowane dla nich obrazki, modlitewniki oraz inne religijne książki.