Bp Mering w Koninie: Ekumenizm to zjednoczenie w wyznawaniu Bożej prawdy


22 stycznia 2018 r., zdjęcia: Amelia Siuda-Koszela i Grzegorz Kamiński

Bp Mering w Koninie: Ekumenizm to zjednoczenie w wyznawaniu Bożej prawdy

W poniedziałek, 22 stycznia, dzień ekumeniczny przeżywała parafia św. Bartłomieja w Koninie. Na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa zgromadzili się: ks. bp Bronisław Dembowski, prezbiterzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele wszystkich konfesji.
 
Wszystkich, którym dzieło dialogu ekumenicznego nie jest obojętne powitał proboszcz miejscowej parafii, ks. prał. Tomasz Michalski.
 
Homilię wygłosił ks. prał. Dariusz Kaliński. Zwrócił w niej uwagę, że sam Duch Święty „pomaga nam modlić się, abyśmy umieli właściwie odczytywać Boże natchnienia. Duch Święty działa w nas także po to, abyśmy mogli więcej rozumieć, abyśmy zostali doprowadzeni do poznania prawdy”. Nawiązując do pierwszego czytania, zaczerpniętego z Księgi Powtórzonego Prawa, ukazującego rozmowę Mojżesza ze swymi rodakami, którym przypomina całą ich historię, włącznie ze wstydliwymi momentami, kaznodzieja powiedział, że grzech niszczy w życiu i dziejach człowieka wszystko, co dobre i piękne, a także przez grzech człowiek zachowuje się wbrew logice. Mamy też świadomość, że w momencie naszej śmierci czeka nas spotkanie z Bogiem i Sąd Boży, w którym ukaże się cała prawda o nas. „To czytanie uczy nas – mówił ks. Kaliński – tego, że aby wypełnić zamysł i wolę Boga wszyscy musimy się nawrócić; musimy uczynić sobie rachunek sumienia (…). Inaczej będziemy rujnować zbawczy zamysł Boga”. W tym nieustannym nawracaniu się pomaga Duch Święty, pomaga wspólna modlitwa.
 
W podobnym tonie wybrzmiało słowo świadectwa, które wygłosił ks. Waldemar Wunsz z parafii ewangelicko-augsburskiej w Koninie. Zwrócił uwagę na nadzieję, którą przynosi słowo Boże przeznaczone na piąty dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na poparcie tej tezy przywołał fragment pierwszego czytania, w którym Bóg mówi: „Nie trwóżcie się i nie lękajcie się ich! Pan, wasz Bóg, który idzie przed wami, sam będzie za was walczył” (Pwt 1,29-30). Przywołując zaś hasło wyznaczone na ten dzień tygodnia ekumenicznego: „Słuchaj krzyku mojego ludu z dalekiej ziemi!”, powiedział, że ten krzyk wybrzmiewa mocno w Ewangelii, mówiącej o uzdrowieniu niewidomego Bartymeusza. Wiara niewidomego sprawia, że – mimo prób uciszenia go, nie ustawał w wołaniu „Synu Dawida, ulituj się nade mną!” i – odzyskuje on wzrok. W trakcie rozważania tego fragmentu, pytał, „czy to nie my, podzieleni chrześcijanie, jesteśmy sprawcami owego zgiełku i hałasu, który zagłusza i nie pozwala przebić się innym głosom, wołającym o Bożą interwencję, o Jego zmiłowanie?”. Kontynuując swoisty rachunek sumienia, pytał dalej, czy obecność niewidomego Bartymeusza „nie powinna nam uświadomić, że to my sami nie widzimy, nie dostrzegamy tego, co widzi i słyszy Bóg?”. Ewangelia powołuje nas – mówił dalej Ksiądz Pastor – „abyśmy otworzyli oczy, aby zobaczyć, abyśmy zatrzymali się i wyciszyli, aby usłyszeć, że musimy przeorientować nasze myślenie, uczulić naszą wrażliwość i zrozumieć, że to Bóg nas prowadzi, a nie my Boga”.
 
Na zakończenie kilkoma myślami ze zgromadzonymi  w konińskiej świątyni podzielił się Pasterz Kościoła Włocławskiego. Nawiązując do obydwóch refleksji wygłoszonych podczas Eucharystii (homilii i słowa świadectwa), można powiedzieć, że fundamentem ekumenizmu jest „zjednoczenie w wyznawaniu Bożej prawdy (…). Jeżeli możemy mówić o jakiejś jednej prawdzie, to jest to prawda Chrystusa, którą próbujemy poznać i przybliżyć sobie samym i naszym wiernym” - podkreślał Ksiądz Biskup. Wszelkie podziały „to nasz, ludzki wkład w Bożą prawdę” - mówił hierarcha. Zwracał jednak uwagę, że mimo różnic dzielących poszczególne gałęzie chrześcijaństwa, jest bardzo dużo punktów wspólnych, na które trzeba przede wszystkim zwracać uwagę i mówić o nich. Jednym z nich jest Credo Nicejsko-konstantynopolitańskie.
 
Ksiądz Biskup wyraził też wdzięczność wobec wszystkich zaangażowanych w przygotowanie zarówno tego spotkania, jak i całego tygodnia ekumenicznego. Pasterskie błogosławieństwo zakończyło kolejną wspólną modlitwę wyznawców Chrystusa różnych obrzędów.