Bp Mering w Kaliszu: "świętość to jedyny klucz do zmiany i naprawienia świata"
8 lutego 2019 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG7 lutego br. biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył comiesięcznej Mszy św. w intencji rodzin i życia poczętego, sprawowanej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wraz z Pasterzem Kościoła włocławskiego wokół ołtarza zgromadzili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp. Łukasz Buzun, bp Stanisław Napierała bp Teofil Wilski, prezbiterzy (przede wszystkim z diecezji kaliskiej i włocławskiej), siostry zakonne oraz wierni pragnący zawierzyć Panu Bogu, przez przyczynę św. Józefa, wszystkie rodziny.
Eucharystię poprzedziło nabożeństwo do św. Józefa oraz konferencja zatytułowana „Karta praw człowieka - dokument zapomniany? - Trzeba go odkryć na nowo!”
W homilii bp Wiesław Mering przypomniał znaczenie oraz rolę rodziny w Kościele i świecie. Rodzina zajmuje bardzo ważne miejsce w Bożym zamyśle, przypomniał Ksiądz Biskup, zaznaczając, że „Bóg wybrał ludzką rodzinę, jako przestrzeń, w której przyszedł na świat, wzrastał i dojrzewał Jego Syn”. Następnie wskazał, że podstawowym zadaniem jest rodziny jest wzajemne uświęcanie, stawianie Jezusa w centrum, tak jak to ma miejsce na obrazie przedstawiającym Świętą Rodzinę. „Dzisiaj bardzo trudno jest dostrzec świętość małżeństwa”, stwierdził hierarcha. Tymczasem „świętość małżeństwa i rodziny powinna być zaraźliwa, to znaczy obejmująca i inspirująca innych, zarażająca takimi wartościami jak prawda, dobro, ofiarność czy altruizm. Świętość to jedyny klucz do zmiany i naprawienia świata”, przekonywał Biskup Włocławski.
Słowo podziękowania i przesłania dla zgromadzonych w kaliskim sanktuarium skierował ks. bp Edward Janiak. Zwracając się do ks. bp. Meringa przypomniał, że w Najświętszą Ofiarę Ołtarza włączeni zostali także kapłani męczennicy z Dachau (zawdzięczający swoje cudowne ocalenie z obozu koncentracyjnego św. Józefowi), którzy w większości pochodzili z diecezji włocławskiej. „Krew męczeńska zawsze rodzi wiarę”, powiedział Pasterz Kościoła kaliskiego.
Na zakończenie głos zabrał o. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja. Przypomniał, że w kaliskim sanktuarium znajduje się kaplica poświęcona pamięci męczenników Polskich, którzy zginęli oddając życie za bliźnich. Wspomniał też konferencje organizowane w Kaliszu, we współpracy z MSZ, poświęcone Polakom ratującym Żydów.
Całość transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja.