Bp Mering w Dzień Zaduszny: nie idźmy za pustką i bylejakością


3 listopada 2018 r., tekst: al. ŁK; foto: www.diecezja.wloclawek.pl

Bp Mering w Dzień Zaduszny: nie idźmy za pustką i bylejakością

„Wspominamy tych, których kochaliśmy. Chcemy niejako zapewnić im dalsze życie w naszej pamięci i w naszych sercach. Chcemy obdarzyć ich modlitwą” -  mówił bp Mering w Dzień Zaduszny we włocławskiej katedrze.
 
Pasterz Kościoła włocławskiego komentując perykopę ewangelijną (J 14, 1-6) wyeksponował znaczenie wiary w życiu człowieka. „Wierzycie w Boga?” - pytał hierarcha, - „To znaczy, że znaleźliście Drogę, Prawdę, Życie!”. Mówiąc o nawiedzaniu cmentarzy jako „najpiękniejszej katechezie”, w nawiązaniu do czytania z Księgi Mądrości (Mdr 3, 1-6. 9), bp Mering podkreślił: „bez większego znaczenia jest zatrzymanie się przy prochach człowieka, jeżeli myśli się, że to jest koniec, że to jest proch, że się wszystko skończyło i rozsypało. Tak właśnie zdało się oczom głupich”.
 
Wobec nasilającej się propagandy obrzędów wywodzących się z pogańskich zabobonów, wyrywaniu wartości z serca człowieka, Biskup Włocławski apelował: „Świętujmy ze świętymi a nie wracajmy do pogańskich zwyczajów. Jesteśmy mądrzy Chrystusem! (…) Nie idźmy za pustką, za bylejakością proponowaną nam przez dzisiejszą kulturę”. Wskazując na potrzebę modlitwy za zmarłych hierarcha przywołał świadectwo i słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002: „I o to proszę – proszę, abyście się za mnie modlili za życia mojego i po śmierci”.
 
Biskup Włocławski mówiąc o wierze w życie wieczne, pytał za księdzem poetą:
 
jak my kiedyś umrzemy
skoro ciągle
łatwiej przychodzi nam
opuścić Boga niż życie

 
(ks. Janusz St. Pasierb, Jak tam będzie)
           
 
Ze wszystkiego w życiu 
może najbardziej się boisz 
chwil ostatnich

że zabraknie ci Nikodema
albo Józefa z Arymatei
i nie będzie miał kto
zdjąć ciebie z krzyża

ale może wtedy 
nie będziesz potrzebował ludzi
i tak zajętych własnym umieraniem
może oderwie ciebie od drzewa 
i z rąk powyjmuje gwoździe
Ktoś inny
naprawdę żywy

 
(ks. Janusz St. Pasierb, 1990)
 
Podejmując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w „mieście męczenników” (7 czerwca 1991) hierarcha przywołał świadectwo męczeństwa: al. Bronisława Kostkowskiego, ks. Henryka Kaczorowskiego, al. Tadeusza Dulnego, ks. Józefa Straszewskiego, ks. Edwarda Grzymały, ks. Leona Nowakowskiego, ks. Dominika Jędrzejewskiego, ks. Wincentego Matuszewskiego, ks. Józefa Kurzawy.
 
Zwracając się do alumnów, bp Mering zauważył: „Jakież to jest zobowiązanie, zaszczyt i szczęście dla was, młodzi zmierzający w stronę kapłaństwa! Siedzicie w tych samych salach, mieszkacie w tych samych pokojach, modlicie się w tej samej kaplicy, uczestniczycie w nabożeństwach w tej samej katedrze. Wszędzie tam oni byli, wasi poprzednicy: rektor i chłopcy w waszym wieku”.
 
Pasterz Kościoła włocławskiego zakończył homilię wezwaniem papieża Jana Pawła II wypowiedzianym w Warszawie 13 czerwca 1999 roku: „abyśmy za ich przykładem wiernie podążali za Chrystusem”. 
 
W Eucharystii sprawowanej w intencji wszystkich wiernych zmarłych uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, duchowieństwo, siostry zakonne, alumni. Celebracji śpiewem towarzyszył chór katedralny wraz z chórem kleryckim pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.