Bazylika katedralna: ks. bp Mering przewodniczył uroczystości Bożego Ciała


3 czerwca 2021 r., tekst: al. MM; foto: ks. ŁD

Bazylika katedralna: ks. bp Mering przewodniczył uroczystości Bożego Ciała

Z powodu epidemii koronawirusa, w skromniejszym niż zazwyczaj wymiarze, 3 czerwca, we Włocławku pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa obchodzono uroczystość Bożego Ciała – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Administrator Apostolski Diecezji Włocławskiej przewodniczył w bazylice katedralnej koncelebrowanej Mszy św. oraz poprowadził procesję.
 
W homilii ks. prał. Michał Krygier, proboszcz i kustosz bazyliki katedralnej, podkreślając, że uroczystość Bożego Ciała odsłania jedną z najważniejszych prawd wiary o Bogu-Człowieku, który pozostał z nami w prostych znakach chleba i wina, zauważył, że „pozdrawianie i oddawanie czci Najświętszemu Sakramentowi, który obecny jest w świątyni, kiedyś było bardziej powszechne niż dziś”. Na poparcie tej tezy homilista przywołał obraz mężczyzny zdejmującego czapkę przed kościołem oraz czyniącego znak krzyża. „Czy dziś też tak bywa?” - pytał ks. Krygier. „Zapewne tak. Jednak wielkim zagrożeniem przed oddawaniem czci Jezusowi Eucharystycznemu jest natrętna myśl, która się pojawia: co sobie inni pomyślą, gdy będę czynił ten znak? Może nazwą mnie dewotą, świętoszkiem?” – rozważał proboszcz katedry.
 
 „W uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, jakże jest inaczej niż co dzień. To właśnie dziś, jak Polska długa i szeroka, przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, klękają młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, dzieci i młodzież. Skąd w tym dniu w nas tyle odwagi?” - pytał kaznodzieja. „Przybędzie w nas odwagi, bo będziemy we wspólnocie” - podkreślał ks. Krygier.

W dalszej części kaznodzieja podkreślał wartość wspólnoty w życiu chrześcijanina. „Siłą Kościoła jest moc Ducha Świętego. Ale jest nią także pochodzące od Boga uczucie jedności. Było to pragnienie samego Mistrza z Nazaretu, który modlił się o jedność swoich uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy” - podkreślał kustosz bazyliki katedralnej.
 
„Jutro, w zwykły, powszedni dzień wyjdziemy na te same ulice, którymi dziś przejdziemy z Jezusem Eucharystycznym. Czy jednak juto nadal będziemy w stanie uwielbiać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie?” – mówił kustosz katedry. „Jutro możemy spotkać Jezusa, już nie w oprawie kwiatków sypanych przez dziewczynki, pięknego śpiewu chóru, zapachu kadzidła, ale w drugim człowieku, który będzie potrzebujący, odrzucony, wyśmiewany. Jutro Jezus chce wyjść do ludzi przez nas. Jesteśmy wezwani do tego, by być »żywą monstrancją«, która zanosi Jezusa wszędzie tam, gdzie się pojawia: w pracy, w szkole, na ulicy” - zakończył homilię ks. Krygier.
 
Zgodnie z zapowiedzią, procesja eucharystyczna odbyła się wokół katedry. Na jej trasie nie było budowanych tradycyjnych ołtarzy. Na jej zakończenie wierni odśpiewali wspólnie hymn Te Deum, po którym Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
 
Muzyczną oprawę uroczystej liturgii zapewnił chór katedralny pod kierunkiem ks. Marcina Ziółkowskiego.