Tuliszków: wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli

11 listopada 2023 r., tekst: ks. MB; foto: KZ

Tuliszków: wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli

W narodowe święto niepodległości, 11 listopada, w parafii św. Wita w Tuliszkowie, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski sprawował Mszę św. w intencji ojczyzny. Uroczystość miała swój szczególny charakter za sprawą wprowadzenia do kościoła parafialnego relikwii św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski.

Wokół ołtarza, wraz z biskupem diecezjalnym, zgromadzili się prezbiterzy oraz liczni wierni z przedstawicielami władz samorządowych i poczty sztandarowe.

W homilii ksiądz biskup wskazywał, że upadek Rzeczypospolitej był stopniowy, rozciągnięty w czasie; elita państwa szukała poparcia poza granicami ojczyzny. Na tym tle homilista życie i dzieło św. Andrzeja Boboli, który posługiwał wśród unitów na Wschodzie, za co „spotkała go okrutna śmierć męczeńska, niemal bestialska”, wspomniał ksiądz biskup, zaznaczając, że było to okrucieństwo podobne do rzezi wołyńskiej: „dosłownie jakby w ludzi wstępował szatan”.

Jak podkreślił ksiądz biskup, św. Andrzej żył według trzech zasad: prawda, jedność i miłość: prawda, której nie da się zagłuszyć, a której zawsze trzeba poszukiwać; jedność, która została ukazana w nauczaniu w św. Pawła, wskazuje, że wspólnota nie może być podzielona, gdyż Chrystus jest jeden i wszystko spaja, a miłość motywuje do działania. Jednocześnie przypomniał, że miłość nie jest zauroczeniem ale opiera się na świadomej decyzji osoby.

Uroczystość zakończyła się przy znajdującym się obok kościoła obelisku upamiętniającym rocznicę niepodległości Polski, gdzie zostały złożone kwiaty.