Licheń: Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej


24 lutego 2025 r., Tekst: ks. Dominik Stempin

Licheń: Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej

W miniony weekend, od 21 do 23 lutego br., pod hasłem „…I prorokować będą…”, odbyły się w Licheniu rekolekcje grup Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej. W domu pielgrzyma Betlejem zgromadziło się 160 osób (w tym kapłani, klerycy, dorośli, dzieci i młodzież), z 14 wspólnot diecezji, aby wspólnie modlić się, słuchać i wzrastać w służbie Bogu i bliźniemu.
 
Konferencje podczas rekolekcji głosił Ks. Łukasz Turek, koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji warszawsko-praskiej, członek rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.
 
W piątkowy wieczór uczestnicy rekolekcji przyglądali się swojej osobistej modlitwie, relacji z Jezusem i otwartości na Jego prowadzenie. Ks. Łukasz zachęcał wszystkich do stworzenia w sobie dziś, ale i każdego dnia, przestrzeni Sacrum Silentium - Świętej Ciszy, w której Bóg może mówić i być usłyszany przez serce człowieka. Zwieńczeniem wieczoru była wspólna eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 
Drugiego dnia rekolekcji uczestnicy wysłuchali konferencji o dojrzałości duchowej. Prowadzący postawił za przykład postaci ze Starego i Nowego Testamentu, które znajdowały mnóstwo wymówek przed pójściem za głosem Boga, a którymi mimo to Bóg postanowił się posłużyć w historii zbawienia. 
 
Sobotnie popołudnie i wieczór wypełnił temat proroctwa. Ks. Łukasz przedstawił szczegółowo czym jest proroctwo, jak objawia się charyzmat proroctwa i jak jest opisany w Dziejach Apostolskich, a także jak właściwie nim posługiwać dla dobra drugiego człowieka i Kościoła. Podsumowaniem dnia był warsztat posługi proroczej, podczas którego uczestnicy mogli wykorzystać zdobytą tego dnia wiedzę. 
 
Ostatni dzień rekolekcji rozpoczął się wspólną Mszą św. Podczas homilii zgromadzeni zostali zachęceni do przywdziania pancerza składającego się z owoców Ducha Świętego, aby po powrocie do codzienności wzrastali w posłudze proroka, do której podczas tych rekolekcji zostali zaproszeni. Czas w małych grupach dał uczestnikom możliwość podzielenia się przemyśleniami z czasu medytacji osobistej i doświadczeniem posługi proroczej. 
 
Organizatorzy zadbali też o czas na zadawanie pytań, które zrodziły się podczas tych rekolekcji czy dotyczących funkcjonowania wspólnoty i posługi i starali się udzielić rzetelnych odpowiedzi. W czasie, gdy dorośli uczestnicy rekolekcji przysłuchiwali się konferencjom, dzieci i młodzież wraz z opiekunami przygotowywali przedstawienie o stworzeniu świata. Wykonane przez nich rekwizyty i scenografia, a finalnie cała sztuka, wywołały wśród widzów aplauz i wzruszenie. 
 
Liczne świadectwa wypowiedziane na zakończenie rekolekcji dowiodły, że był to czas potrzebny, wartościowy i owocny, który rozpalił serca uczestników i zachęcił do odważnej posługi w imię Jezusa Chrystusa.