Tuliszków: szóste spotkanie z cyklu „Nurtów mijania nie zatrzymasz”

30 października 2019 r., tekst: ks. Stanisław Nowak; foto: Krzysztof Piechociński

Tuliszków: szóste spotkanie z cyklu „Nurtów mijania nie zatrzymasz”

Życie człowieka na ziemi przemija, ale się nie kończy. Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i dni listopadowe jak żadne inne w ciągu roku zmuszają do refleksji i zadumy nad przemijaniem i śmiercią, są przypomnieniem o łączności z osobami, które odeszły do Domu Ojca, są czasem wspominania, zastanowienia nad własnym życiem... są czasem szczególnej modlitwy. Te dni i chwile można podarować znanym i nieznanym; tym, którzy żyli w czasach niewoli, walczyli o wolność  Ojczyzny, płacąc za nią najwyższą cenę, bliskim, którzy są już po drugiej stronie życia i sobie. Każdy przekroczy ten próg. W 1975 r. kardynał Karol Wojtyła w „Rozważaniu o śmierci” napisał: „Nurtów mijania nie zatrzymasz. Jest ich wiele, biegną wokół, tworzą pole, w którym przemijasz sam… Tych nurtów nie wytrzymasz do końca, pójdą dalej… to wiesz na pewno i w proch się obrócisz, to wiesz na pewno - istniejesz stale ku śmierci, istniejąc wciąż ku przyszłości, ona stale wstępuje w twój nurt”.

29 października 2019 r. parafia św. Wita w Tuliszkowie uczestniczyła w szóstym już spotkaniu z cyklu „Nurtów mijania nie zatrzymasz”. W kaplicy na miejscowym cmentarzu parafialnym uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie recytowali wiersze o przemijaniu, śmierci oraz wiersze patriotyczne związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, wspominając bohaterów tamtych czasów. Zebrani wysłuchali także pieśni w wykonaniu scholi parafialnej.

Spotkanie zakończyło się modlitwą za zmarłych, którą odmówił ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii. Po spotkaniu w kaplicy, uczniowie postawili na grobach nauczycieli, księży i przyjaciół szkoły znicze.

Cykl „Nurtów mijania nie zatrzymasz” został przygotowany przez I. Bartczak, E. Jasińską, M. Kurzawińską,  A. Naglewską, A. Urbaniak, E. Widelską-Strzelińską i M. Puszcz-Majdę, która ofiarowała znicze.