Sieradz: bp Mering poświęcił witraże i odnowioną polichromię

18 grudnia 2018 r., tekst i foto: ASK

Sieradz: bp Mering poświęcił witraże i odnowioną polichromię

17 grudnia, ks. bp Wiesław Mering przewodniczył Eucharystii we wspólnocie parafialnej Wszystkich Świętych w Sieradzu,  podczas której poświęcił witraże i odnowioną polichromię.

Mszę Św. pierwszego dnia rekolekcji adwentowych parafii koncelebrowali wszyscy kapłani dekanatu sieradzkiego I z ks. inf. Marianem Bronikowskim - dziekanem i proboszczem miejscowej parafii, ks. prał. Mirosławem Miłkiem - dziekanem dekanatu sieradzkiego II oraz ks. prał. Dariuszem Kalińskim - dziekanem dekanatu zduńskowolskiego.

Homilię wygłosił ks. Łukasz Bankowski,  student  historii Kościoła na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, który prowadzi rekolekcje adwentowe w sieradzkiej parafii. Wskazał, że ludzie wypełniają praktyki religijne, ale zdarza się, że nigdy nie zobaczyli Boga twarzą w twarz, nie doświadczyli Boga w swoim życiu. On towarzyszy nam od samego rana, otwiera nasze oczy, jak mówił rekolekcjonista. Zachęcił, by wszelkie trudności, złości i smutki wierni wyznali podczas spowiedzi i tym samym powierzyli je Jezusowi, który otworzy ich na miłość.

Po udzieleniu wiernym Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił odnowioną polichromię, która ozdabia wnętrze bazyliki mniejszej i witraże, które przedstawiają postaci czterech Ewangelistów, Piotra i Pawła oraz ornamentykę roślinną.

Następnie głos zabrał Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, wyrażając wdzięczność Bogu, a także ks. bp. Meringowi za możliwość wspólnego przeżywania Mszy św. w bazylice mniejszej Wszystkich Świętych, która z roku na rok pięknieje. Złożył też na ręce księdza biskupa urodzinowe życzenia.

„W sieradzkiej kolegiacie przemierzamy trzy świetliste szlaki piękna Chrystusa: świętość, inspirowaną przez nią sztukę i promieniujące z niej miłosierdzie” - wyjaśnił ks. inf. Marian Bronikowski, kustosz sieradzkiej bazyliki, składając życzenia urodzinowe Pasterzowi Diecezji oraz dziękując za obecność w ważnym dla wspólnoty wydarzeniu.

W słowie przed błogosławieństwem bp Mering nawiązał do swojej wizyty w parlamencie izraelskim. „Pokazano nam niesamowite sceny: freski malowane przez Marka Chagalla, wybitnego XX-wiecznego artysty. Treścią tych fresków są sceny biblijne - w państwie świeckim, laickim. Nie wszyscy Żydzi są wierzącymi, ale nie wstydzą się swojej historii, oni są z niej dumni! Umieścili te freski w najważniejszym budynku, w stolicy państwa” - zaakcentował Ksiądz Biskup. Odnosząc się do przeczytanej Ewangelii, powiedział: „Ona nie jest nudna, wskazuje na ludzki początek Jezusa. Przyszedł do nas jako Bóg, ale również jako człowiek. Jezus dziedziczy wszystkie braki i zalety, które są charakterystyczne dla ludzi i je uświęca swoim boskim przyjściem!” - mówił. Nie zabrakło też słów zachwytu, które Pasterz Kościoła włocławskiego wypowiedział spoglądając na wnętrze bazyliki w Sieradzu. „Byłbym szczęśliwy, gdyby mieszkańcy Sieradza podzielali mój zachwyt. To piękny kościół; widać tu tyle trudu! Wspaniały tytuł bazyliki dla tej świątyni nie jest przypadkowy. Wszędzie obecne są elementy, które poprzez piękno kierują naszą duszę w stronę nieba” - stwierdził. Ks. bp Mering przywołał też słowa Marca Chagalla: „Dla mnie witraż jest przejrzystym podziałem między moim sercem a sercem świata. Witraż musi być poważnym i namiętnym. To jest coś, co wynosi w górę i raduje. Musi żyć przez przepuszczenie światła. Czytać Biblię znaczy odczuwać pełne światło, a okno ma czynić to samo przez swoją prostotę i wdzięk”. „Niech ta kolejna odsłona prac księdza infułata dla ozdobienia i piękna tej bazyliki pozwoli wiernym Sieradza unosić serca w górę i przeżywać pełną radości wiarę w Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Boga, towarzyszącego nam od ponad tysiąca lat naszej narodowej Polski” - podsumował ks. bp Wiesław Mering.