Włocławek: wykład otwarty „Defensor fidei. Walka cywilizacyjna oczami Benedykta XVI”

26 kwietnia 2024 r., tekst: al. JP; foto: ks. JG

W czwartek 25 kwietnia w seminaryjnej auli im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się kolejne spotkanie otwarte Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Wykład zatytułowany „Defensor fidei. Walka cywilizacyjna oczami Benedykta XVI” wygłosił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak. Prelegent przedstawił sylwetkę papieża Benedykta XVI jako wybitnego teologa i pasterza, którego przesłanie jest wciąż aktualne i dziś.

Po wykładzie ks. dr Jacek Kędzierski prowadził panel dyskusyjny, podczas którego słuchacze zadawali szczegółowe pytania dotyczące poruszonych w wykładzie kwestii z życia i nauczania papieża Benedykta XVI.

Następnie ks. dr Grzegorz Adamiak, prezbiter diecezji płockiej, zaprezentował wydaną z okazji jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej swoją książkę pt. „Realizacja idei misyjnej w diecezji włocławskiej w latach 1918-2022”. Cały jej nakład został sfinansowany przez ks. prał. Henryka Kowalskiego, który przez 13 lat pracował na misjach w Afryce.

Zwieńczeniem spotkania było odznaczenie przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” Iwony Tomczak. W uzasadnieniu przyznanego wyróżnienia zaznaczony został dowód uznania za długoletnią, ofiarną pracę w redakcji „Ładu Bożego”, „Ateneum Kapłańskiego”, a także w redagowaniu „Pism bł. biskupa Michała Kozala”, których ostatni tom ukaże się w listopadzie bieżącego roku. Nad przygotowaniem i przebiegiem spotkania pieczę sprawował ks. dr hab. Lech Król, prezes TTN WSD.