Rowerowe pielgrzymki sanktuarium św. Józefa we Włocławku

5 września 2022 r., tekst i foto: Kacper Włodarczyk

Rowerowe pielgrzymki sanktuarium św. Józefa we Włocławku

Po udanych wiosennych pielgrzymkach rowerowych do okolicznych parafii, którym patronuje św. Józef: Brzezie, Szpetal Górny, Zakrzewo, w pierwszy weekend września nadszedł czas na wyprawę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W ten sposób zakończył się tegoroczny sezon dla rowerowych pielgrzymów z parafii św. Józefa we Włocławku.

Choć pomysłodawcą Józefowych rajdów był ks. Janusz Bartczak, kustosz włocławskiego sanktuarium, to całość przygotowań, prowadzenie i troskę o uczestników wziął na swoje barki ks. Przemysław Pankowski, wikariusz parafii na Zazamczu.

Punktem każdej pielgrzymki rowerowej była Eucharystia, która przybliżała uczestnikom rajdów rowerowych postać św. Józefa - patrona na wszystkie czasy. Po Mszy Świętej pielgrzymi mieli czas na odpoczynek i posiłek.

Pielgrzymka do Kalisza zaplanowana została na dwa dni, z noclegiem w Licheniu. Tak więc, od włocławskiego Józefa, przez licheńską Maryję, trzynastoosobowa grupa pielgrzymów dotarła do kaliskiego Józefa, by zanieść mu wszystkie przywiezione z Włocławka intencje, zwłaszcza sprawy rodzin.

Po Eucharystii ks. Jarosław Powąska, który posługuje w Józefowym sanktuarium, zawierzył pielgrzymów opiece Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w kaplicy cudownego obrazu.

Uczestnicy rajdu rowerowego zwiedzili również kaplicę w podziemiach świątyni, która poświęcona jest ofiarom II wojny światowej i życiu chrześcijańskiemu w tych czasach.

Podczas wszystkich czterech pielgrzymek rowerzyści pokonali łącznie 330 km i czekają z niecierpliwością na nowy sezon i nowe kierunki.