Przemyśleć Boga i Kościół na nowo – we Włocławku odbyły się rekolekcje dla kapłanów

21 kwietnia 2022 r., ks. AN

W dniach od 19 do 21 kwietnia około 70 księży z diecezji wzięło udział w rekolekcjach kapłańskich, które we włocławskim seminarium poprowadził ks. dr Jacek Socha z Gdyni. Wspólna Msza święta, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, słuchanie Słowa Bożego i rekolekcyjnych nauk oraz braterskie spotkania wypełniły czas poświątecznych dni. Jak przyznał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który w czwartek 21 kwietnia przewodniczył Mszy św. na zakończenie duchowych ćwiczeń, czas po Wielkanocy to dobry termin na odbycie kapłańskich rekolekcji, gdyż stwarza możliwość, żeby po intensywnych, wielkopostnych dniach wysiłku w parafiach na rzecz wiernych „także siebie ustawić w perspektywie paschalnej” i nabrać sił przed kolejnymi miesiącami wytężonej pracy. Życzył księżom „gotowości i umiejętności otwierania się na działanie Boże, na to, żeby Bóg mógł przez nas działać”.

Rekolekcyjne nauki osadzone były w Słowie Bożym i adoracji Najświętszego Sakramentu. To, co cenili sobie księża, to nie tylko bogate odwołania do nauczania Kościoła, teologii czy chrześcijańskiej literatury, ale także dzielenie się przez rekolekcjonistę doświadczeniem kapłańskiego życia, pracy w parafii i prowadzenia wspólnot o różnych charyzmatach.

Zapytany o myśl przewodnią swoich nauk ks. Jacek Socha przyznał, że w czasie rekolekcji chciał podzielić się tematem zmagania się, dlatego że „kontekst naszej wiary, nas kapłanów, dzieje się w takim świecie, który jest skomplikowany i też w Kościele, który przeżywa swoje trudy, i że na niektóre rzeczy musimy odpowiedzieć sobie na nowo, np. na pytanie, w jakiego Boga wierzymy, jakiej moralności jesteśmy głosicielami, jak chcemy przeżywać Eucharystię, co z niej rozumiemy”. Myślą było postawienie na nowo pytań, które są podstawowe dla księży: „myślałem, żeby niektóre fundamentalne pytania zadać sobie na nowo i w tym sensie chciałem powiedzieć o zmaganiu, bo tyle rzeczy przemyśleliśmy 20 albo 50 lat temu, a dzisiaj stawiamy sobie pytanie na nowo, w nowym kontekście, w takim, jakim żyjemy, w tych miejscach, w których żyjemy, ale też tutaj, w seminarium przez te trzy dni”.

Ks. Socha wyznał, że pierwszy raz głosi rekolekcje dla kapłanów diecezji włocławskiej, a w ogóle trzeci raz w życiu dla księży. „Cieszę się z tych wszystkich, którzy przez te trzy dni przeszli ze mną drogę myśli. Miałem sporo rozmów, cieszę się, bo chciałem posłuchać, co myślą księża, jak przeżywają Kościół, swoją wiarę. To zawsze jest ciekawe, dlatego też chciałem, żebyśmy mieli przestrzeń do rozmowy – ciszę mieliśmy na adoracji, stąd ten pomysł, żeby było dużo adoracji, dialogu wprost z Chrystusem, ale też dialogu między nami. Ja byłem ciekaw tego, co myślą księża tutaj, ja dzieliłem się swoim doświadczeniem. Cieszę się, że tu jestem” – podsumował rekolekcjonista.

Druga tura kapłańskich rekolekcji odbędzie się pod koniec czerwca.