Parafianie z Tuliszkowa nawiedzili cudowną Grotę w Gargano


8 lipca 2019 r., Anna Thiel

Parafianie z Tuliszkowa nawiedzili cudowną Grotę w Gargano

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 9 kwietnia 2018 roku w diecezji włocławskiej rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień w Gargano. Ks. biskup Wiesław Alojzy Mering, Pasterz Kościoła włocławskiego, na rozpoczęcie peregrynacji zawierzył diecezję Wodzowi Zastępów Niebieskich. W pielgrzymce po diecezji, figura św. Michała przybyła również do parafii św. Wita w Tuliszkowie. Od tego czasu rozwija się tu jego kult: założone zostało Bractwo Św. Michała Archanioła, które w każdy pierwszy czwartek miesiąca gromadzi się na modlitwie o powołania kapłańskie.
 
9 kwietnia 2019 r., podczas rekolekcji wielkopostnych (od wielu lat prowadzonych przez Księży Michalitów), ks. bp Stanisław Gębicki, poświęcił kopię figury św. Michała Archanioła, otrzymaną z Góry Gargano. Wtedy też ks. prob. Stanisław Nowak, wyraził nadzieję, że parafianie w pielgrzymce do Włoch, odwiedzą również tamtejsze sanktuarium, aby podziękować za szczególną opiekę Wodza Niebieskich Zastępów. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
 
26 czerwca 2019 roku po porannej Mszy św. wyruszyła z Tuliszkowa pielgrzymka do Włoch zorganizowana przez Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Caritas. Trasa prowadziła przez Padwę, Wenecję, Asyż, Watykan, San Giovanni Rotondo,  Gargano, Lanciano, Manoppello, Loreto. W modlitewnym skupieniu, z bagażem podziękowań i próśb, pielgrzymi dotarli do niezwykłych dla każdego wierzącego miejsc.
 
Ważnym i wzruszającym momentem była modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, Anioł Pański z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra, chwila skupienia przy grobie św. o. Pio, a następnie zawierzenie siebie i bliskich opiece św. Michała Archanioła w Grocie w Gargano, które było szczególnym celem pielgrzymki.
 
Pielgrzymi odwiedzili także groby polskich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę podczas II wojny światowej. Modlitwa, złożenie kwiatów, śpiew hymnu państwowego i pieśni „Czerwone maki” na cmentarzach polskich na Monte Cassino i w Loreto, wyzwoliły uczucia patriotyczne. Skłoniły do refleksji nad pojęciami: Bóg, honor, Ojczyzna, poświęcenie, bohaterstwo.
 
Pielgrzymka pokrzepiła i ubogaciła wewnętrznie wszystkich biorących w niej udział. Dała również możliwość przewartościowania własnego życia.