Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: jubileusz 450-lecia istnienia WSD we Włocławku

31 grudnia 2019 r.

Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce i uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego, to główne punkty obchodów jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego, jakie odbyły się we Włocławku 12 października 2019 r. Wszystkich powitał biskup włocławski Wiesław Mering. Na jubileusz specjalne błogosławieństwo przekazał papież Franciszek.

W homilii metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak zaznaczył, że faktem powstania włocławskiego seminarium „kierowała przecież ręka Boskiej Opatrzności”.

Przed Mszą św. abp Salvatore Pennacchio wraz z biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem złożyli kwiaty pod płaskorzeźbą Piusa XI znajdującą się na północnej ścianie włocławskiej katedry. Achilles Ratti jako nuncjusz apostolski w Polsce odwiedził Włocławek 22 września 1918 r.

Po Mszy św. Nuncjusz Apostolski poświęcił odnowioną aulę seminaryjną im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i wziął udział w uroczystej akademii połączonej z inauguracją nowego roku akademickiego. Wykład inauguracyjny o historii włocławskiego seminarium wygłosił ks. prał. Kazimierz Rulka. Swoimi wspomnieniami podzielili się też goście, a wśród nich abp Henryk Muszyński i abp Marian Gołębiewski. Ks. prał. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał życzenia i prezent od Pana Prezydenta.

Słowa życzeń skierowali także przedstawiciele władz świeckich: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wicewojewoda Józef Ramlau, prezydent miasta Włocławek Marek Wojtkowski.

Ostatnim akcentem uroczystości było poświęcenie przez Arcybiskupa Nuncjusza jubileuszowej tablicy oraz otwarcie wystawy poświęconej włocławskiemu seminarium.
Abp Salvatore Pennacchio nawiedził też kaplicę święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego we włocławskiej katedrze oraz udał się na włocławską tamę, by pomodlić się w miejscu męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów był koncert orkiestry i chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, który 13 października, w bazylice katedralnej zaprezentował Oratorium Mesjasz G. F. Händla

Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku zostało założone 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, późniejszego Prymasa Polski. Jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie uczelni kształcących przyszłych księży. Wśród absolwentów tegoż seminarium był m.in. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który pełnił też funkcję rektora uczelni. Obecnie w seminarium kształci się 36 alumnów.