Korczew: wyjątkowy gość z Madagaskaru

31 października 2022 r., ks. MS

Korczew: wyjątkowy gość z Madagaskaru

W ostatnią niedzielę października w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewiczy i Męczennicy w Korczewie gościł ksiądz biskup Rosario Vella z diecezji Moramanga na Madagaskarze. Pierwszy raz w swoim życiu odwiedził Polskę, zatrzymując się w Korczewie, w drodze na święcenia biskupie ks. prał. Tomasza Grysy, który został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze.

Wierni korczewskiej wspólnoty mieli okazję wysłuchać świadectw z misyjnej posługi oraz indywidualnie porozmawiać, a przy okazji zrobić zdjęcie z wyjątkowym gościem.

Szczególne spotkanie misyjne miało miejsce przed popołudniową Mszą św., w którym wzięła udział duża grupa dzieci przebranych za swoich świętych patronów z racji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. Ksiądz biskup udzielił bardzo obrazowej katechezy misyjnej po której na pewno wszyscy zapamiętają, dlaczego krokodyl jest podobny do złego ducha i jak należy z nim walczyć. Ksiądz biskup prosząc o modlitwę w intencji wiernych z Madagaskaru obiecał również pamiętać w swoich modlitwach o korczewskiej wspólnocie parafialnej. Bp Vella poruszony zaangażowaniem dzieci i rodziców w przygotowaniu korowodu świętych obiecał wykorzystać tę formę świętowania również wśród swoich diecezjan w diecezji Moramanga.

Diecezja, w której posługuje bp Rosario Saro Vella zajmuje obszar 12 064 km2 i liczy 173 000 wiernych. Pracuje w niej 33 kapłanów oraz duża liczba sióstr zakonnych. W zadaniach ewangelizacyjnych pomagają także liczni świeccy katechiści oraz nauczyciele – katecheci.

Spotkanie z biskupem Vella stało się zaproszeniem do wzajemnej modlitwy oraz rozbudziło, szczególnie wśród najmłodszych, chęć zaangażowania się w misyjne dzieło.