Turek: Msza św. trydencka w parafii NSPJ

31 października 2022 r., ks DK

Turek: Msza św. trydencka w parafii NSPJ

Ostatnia niedziela października w przedsoborowym kalendarzu liturgicznym jest świętem Chrystusa Króla. Z tej okazji wspólnota trydencka przy parafii Najświętszego Serca pana Jezusa w Turku zgromadziła się na uroczystej Eucharystii z okazji drugiej rocznicy sprawowania trydenckiej Mszy św. w turkowskiej farze. Eucharystii przewodniczył ks. Adam Zieliński, delegat Biskupa Włocławskiego ds. Tradycji Katolickiej w Diecezji Włocławskiej. W chórze obecni byli również ks. kan. Jacek Buda, proboszcz par. Galew, ks. Bartłomiej Pyka, wikariusz par. św. Bartłomieja w Koninie oraz ks. Damian Kurzawski miejscowy wikariusz i opiekun trydenckiej wspólnoty.

Uroczystość rozpoczęła się obrzędem aspersji, który w odróżnieniu od „dzisiejszej” Mszy św. nie jest w jej trakcie, ale jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Następnie sprawowana była Msza św. śpiewana, podczas której ks. Zieliński w homilii podkreślał drogocenność i wartość wspólnot Kościoła Katolickiego, które wiernie podążają za Chrystusem Królem. Kaznodzieja przekazał również błogosławieństwo i pozdrowienia od biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego.

Na zakończenie Eucharystii mijała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła, która była wyznaniem wiary wszystkich uczestników w obecność Chrystusa Króla w Najświętszym Sakramencie. Wyśpiewane zostało również uroczyste Te Deum laudamus możliwość sprawowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w parafii NSPJ w Turku.

Spotkanie zakończyła wspólną agapa zapowiadająca comiesięczne spotkania formacyjne tej wspólnoty.