Bale Wszystkich Świętych w diecezji włocławskiej

30 października 2018 r.

Bale Wszystkich Świętych w diecezji włocławskiej

Chrześcijańską odpowiedzią dla Halloween są organizowane w wielu szkołach i parafiach Bale Wszystkich Świętych. Poniżej krótkie relacje z dwóch tego typu wydarzeń.

Aleksandrów Kujawski

24 października br. w Szkole Podstawowej nr. 3 im. Józefa Wybickiego w Aleksandrowie Kujawskim już po raz trzeci w historii szkoły odbył się Bal Wszystkich Świętych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 0-III z wychowawcami i rodzicami.

Wszystkich zebranych powitała p. Dorota Kowalska, dyrektor szkoły i ks. Grzegorz Radziejewski, inicjator i pomysłodawca balu. Dzieci przebrały się za swoich ulubionych świętych czy błogosławionych, by w ten sposób pokazać swoją radość.

Wyłoniono także zwycięzców za najpiękniejszy strój.

Ideą wydarzenia było ukazanie dzieciom świętości jako najważniejszego celu każdego wierzącego oraz pokazanie, że chrześcijanin to człowiek radości, potrafiący cieszyć się swoją wiarą.

ks. Grzegorz Radziejewski

Wrząca Wielka

Święty Piotr, Święta Weronika czy Święty Jan Paweł II to tylko niektórzy święci, których można było spotkać dnia 27 października w parafii we Wrzącej Wielkiej, w której z inicjatywy proboszcza ks. Marcina Sadownika odbył się Bal Wszystkich Świętych.

Celem balu było przekazanie chrześcijańskich wartości związanych z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Istotnym elementem było też promowanie świętość i oderwanie dzieci i młodzieży od imprez typu Halloween w stylu zachodnim nie mających nic wspólnego z chrześcijaństwem.

Zarówno dzieci jak i ich rodzice bardzo poważnie podeszli do tematu i przygotowali przepiękne stroje swoich świętych patronów. Nie zabrakło również wiedzy teoretycznej o świętych. Każdy uczestnik prezentował żywot świętego, a biorąc udział w konkursie mógł wygrać słodkie nagrody. W trakcie balu przewidziany był również poczęstunek, aby nie zabrakło energii do dalszych harców.

Bal rozpoczął się polonezem a później prowadzący całą zabawę pan Michał, zawodowy wodzirej, używając środków audiowizualnych zadbał o to by dzieciom nie zabrakło atrakcji. Światła, dym, bańki mydlane a także każdy mógł się przekonać, jak wygląda w aureoli, którą trzeba było najpierw umiejętnie uchwycić.

Uwieńczeniem całości było przejście do parafialnego kościoła na wspólny różaniec i Mszę Świętą.

Wiktor i Olga Zawada

Aleksandrów Kujawski