Bp Mering: potrzeba odwagi, uwagi i woli przeciwstawienia się złej kulturze


21 października 2018 r., tekst: al. ŁK; foto: ks. JG

Bp Mering: potrzeba odwagi, uwagi i woli przeciwstawienia się złej kulturze

W sobotę, 20 października br., o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym św. Witalisa Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Mering, inaugurując 450. rok od założenia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Podczas inauguracji w auli św. Tomasza z Akwinu wykład wygłosił o. prof. dr hab. Dariusz Kowalczyk SJ z Rzymu.
 
Pasterz Diecezji Włocławskiej skierował słowa podziękowania dla księdza rektora, moderatorów, profesorów, szczególne słowa wdzięczności kierując do ks. prał. dr. hab. Wojciecha Hanca oraz ks. prał. dr. hab. Zdzisława Pawlaka. „Zostawiliście nieprzemijający ślad swojej pracy, trudu, wysiłków intelektualnych, prób kształtowania nowych powołań” - mówił bp Mering do księży rektorów WSD poprzednich kadencji.
 
Zwracając się do alumnów Biskup Włocławski zaakcentował wartość cnoty męstwa oraz obowiązek podjęcia trudu stałej formacji. „Potrzeba nam olbrzymiej odwagi, uwagi i woli przeciwstawienia się złej kulturze” – zaznaczył bp Mering. Nawiązując do świadectwa życia ks. prof. dr. hab. Janusza Pasierba, hierarcha wskazał, że konieczne jest „akcentowanie szukania prawdy, nieustępliwego, mężnego - nie tchórzliwego i kunktatorskiego”.
 
Wobec nasilającego się ataku sił zła na świętość kapłaństwa, hierarcha przypomniał słowa Proboszcza z Ars: „złych księży nie ma – mówił święty Jan Vianney – są tylko księża za których za mało modlą się ludzie”. Kontynuując refleksję nad kapłaństwem bp Mering nawiązał do fragmentu „najpopularniejszej książki świata”, w której św. s. Faustyna zapisała: „Dzisiejszy dzień ofiarowałam za kapłanów; w dniu tym więcej cierpiałam niż kiedykolwiek - i wewnętrznie, i zewnętrznie. Nie wiedziałam, że w jednym dniu tyle wycierpieć można” (Dzienniczek 823). Biskup Włocławski podkreślił, że w dobie kryzysu wiary potrzeba nam świętych kapłanów, za których i z którymi trzeba się modlić, bowiem „naszą księgą zażaleń jest modlitwa”.
 
Wykład inauguracyjny wygłosił o. prof. dr hab. Ks. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Prelegent w swoim referacie zwrócił uwagę, że uniwersytet od swojego zarania stanowił miejsce, gdzie szukano prawdy o świecie i człowieku w każdym z jego wymiarów oraz wskazał na rozwój dogmatów w Kościele. „Pasja poszukiwania prawdy” staje się wyznacznikiem określonego sposobu życia, by „strzec tego, co wszędzie, zawsze i przez wszystkich było wyznawane” (Wincenty z Lerynu, Comm. 2 - PL 50,640).
 
Dziekan Gregorianum przywołał rozmowę jednego z kapłanów przeprowadzoną z papieżem seniorem Benedyktem XVI, który tak wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcił dążeniu do prawdy. Na postawione pytanie: „Co jest dziś dla Kościoła i świata najważniejsze? - «Prawda!» - bez wahania odpowiedział Ratzinger”. Prelegent podkreślił istniejące niebezpieczeństwo, wskazując na: „ograniczanie pytań o prawdę, utratę pasji dążenia do prawdy” oraz redukcji prawdy do aktywizmu. „Miłosierdzie czynów nadaje moc prawdzie zdań. W przeciwnym razie prawda może utonąć w powodzi słów, którymi jesteśmy zalewani” (por. Novo millennio ineunte, nr 50) - kontynuował o. Kowalczyk nawiązując do słów św. Jana Pawła II.
 
O. Kowalczyk w swoim wykładzie odwołał się do nauczania papieży, do encykliki „Humani generis” Piusa XII, posoborowej deklaracji „Mysterium Ecclesiae”, listu apostolskiego „Novo millennio ineunte” oraz encykliki „Fides et ratio” Jana Pawła II, adhortacji apostolskiej „Gaudete et exsultate” papieża Franciszka.
 
Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Zbigniew Łukasik, wykładowca konserwacji obiektów sakralnych. Kaznodzieja przypomniał, że wszyscy wierzący mają udział w rozwoju i formowaniu powołania, poprzez modlitwę i towarzyszenie. Cały trud pracy formacyjnej powinien prowadzić do spotkania i bliskości z Chrystusem, by stawać się uczniem Jezusa. Odwołując się do świadectwa kapłanów i alumnów męczenników z włocławskiej Almæ Matris, kaznodzieja wskazał przede wszystkim na obowiązek świętości życia, stałej formacji. „Dzisiejszy świat potrzebuje kapłanów, którzy w żadnej sytuacji nie zawstydzą się Jezusa (…) kapłanów, którzy będą strażnikami depozytu wiary, kapłanów, którzy będą świadkami. Dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów. Pomóż nam Panie takimi się stawać!” - zakończył wezwaniem ks. Łukasik.
 
Po Mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się do auli św. Tomasza z Akwinu. Rektor WSD ks. prał. Jacek Szymański przywitał zebranych gości oraz uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki - Quod felix, faustum fortunatumque sit! („Niech ten rok będzie ku dobru, szczęściu i pomyślności”). „16 sierpnia 2019 roku minie 450 lat od założenia włocławskiego Seminarium, na mocy dekretu wydanego przez ówczesnego biskupa Stanisława Karnkowskiego” - mówił Ksiądz Rektor zapowiadając obchody jubileuszu  uczelni. Następnie ks. wicerektor Marcin Idzikowski przedstawił sprawozdanie z działalności uczelni za poprzedni rok, uwzględniając formację ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Ks. prefekt Jacek Bartczak przeprowadził immatrykulację siedmiu alumnów pierwszego roku. Ślubowanie zawierało m.in. zobowiązanie: „realizować wytrwale wzniosłe idee mej Uczelni – Sanctitati et Veritati – w świętości i prawdzie”.       
 
Eucharystię koncelebrowali ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, moderatorzy, profesorowie, pracownicy Kurii. Obecni byli rodzice i rodziny alumnów przyjętych na I rok studiów, siostry zakonne oraz alumni WSD.
 
Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola wraz z chórem kleryckim pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Nowaka. Wykonano m.in. hymn „Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus igitur” – studencką pieśń śpiewaną z racji uroczystości akademickich.