100 lat Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

29 października 2022 r., tekst: s. Benigna ZSNM; fot: ks. JG, dk. PC

100 lat Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi

W sobotę 29 października 2022 r. odbyło się centralne dziękczynienie za sto lat istnienia zgromadzenia zakonnego, które ma początek we Włocławku. Dwa dni wcześniej minął dokładnie wiek od zatwierdzenia świeckiego Stowarzyszenia Kobiet Wspólnej Pracy zainicjowanego przez Franciszkę Rakowską. Dokonał tego bp Stanisław Zdzitowiecki – biskup diecezji kujawsko-kaliskiej 27 października 1922 r.

Niech uroczyste obchody stulecia Zgromadzenia, a w nich wdzięczna pamięć o przeszłości, o początkach, o Założycielach: Franciszce Rakowskiej i słudze Bożym bp. Wojciechu Owczarku, a także wszystkie drogi minionego stulecia, które wspólnie przemierzacie, umocni was w nadziei, której źródłem jest Chrystus. Jeżeli będziecie wpatrzone w Chrystusa, to Bóg da Wam siłę do pokonania wszelkich trudności – powiedział, zwracając się do sióstr, abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas Eucharystii o godz. 11.00 sprawowanej we włocławskiej katedrze. W celebracji liturgicznej uczestniczyli: bp Krzysztof Wętkowski, bp Wiesław Mering i bp Stanisław Gębicki oraz kilkudziesięciu kapłanów z macierzystej diecezji włocławskiej, i z placówek, gdzie siostry realizują charyzmat Zgromadzenia. We wspólną modlitwę włączyły się delegacje osób konsekrowanych. Na centralne uroczystości przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.  Nie zabrakło współpracowników i przyjaciół Zgromadzenia. Celebrację poprzedził wykład ks. Henryka Witczaka przybliżający historię Instytutu oraz odczytany przez panią minister Annę Gembicką list gratulacyjny premiera Mateusza Morawieckiego.

Siostry Wspólnej Pracy licznie przybyły, aby razem dziękować Bogu za Zgromadzenie i jego założycieli, za Boże prowadzenie i łaski otrzymane w minionym stuleciu. Uwielbienie Boga uczestnicy Mszy świętej wyrazili śpiewając po komunii pieśń Maryi -  Magnificat.

Pod koniec liturgii m. Agata Błaszczyk, przełożona generalna Zgromadzenia, podziękowała jej uczestnikom za udział we wspólnym dziękczynieniu, a z wracając się do sióstr, powiedziała: „ Niech ten wyjątkowy – jubileuszowy rok pozwoli nam, Kochane Siostry, na nowo odkryć charyzmat naszego Zgromadzenia i otworzy nasze serca na Boże plany. Wierzymy, że to wspólne uwielbienie Boga będzie dla nas źródłem sił, by wiernie wypełniać powołanie i realizować misję w Kościele.”

Rok jubileuszowy Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi rozpoczął się 27 października 2021, a jego obchody miały charakter stacyjny: odbywały się w lokalnych wspólnotach i miejscach związanych z posługą sióstr. Rok ten wiązał się ściśle z łaską odpustów nadanych na ten czas przez Penitencjarię Apostolską, codzienną modlitwą jubileuszową wspólnot, nowenną dziękczynną przygotowującą do rocznicy, różnymi inicjatywami oraz duchowymi postanowieniami. Rocznica erygowania Zgromadzenia była obchodzona w czasie triduum: 27 października w domu generalnym, następnego dnia – w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei ojców franciszkanów, z którym łączą się początki wspólnoty, a 29 – w bazylice katedralnej. Dziękczynne „Te Deum” 31 grudnia 2022 zakończy świętowanie roku jubileuszowego.

Chwała Jezusowi i Maryi na wieki – za sto lat istnienia Zgromadzenia w służbie Bogu i ludziom!