WSD: rekolekcje powołaniowe dla maturzystów

24 lutego 2020 r., tekst: al. Mateusz Jędrzejczak, foto: x. JG, al. MJ

WSD: rekolekcje powołaniowe dla maturzystów

W dniach 21-23 lutego br., w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, już po raz czternasty miały miejsce rekolekcje powołaniowe dla maturzystów. W tym roku prowadził je ks. Jacek Bartczak, wicerektor seminarium. Na zaproszenie do udziału w tych rekolekcjach odpowiedziało 34 mężczyzn z parafii: Bądkowo, Choceń, Chodecz, Koło, Konin, Krzymów, Lipno, Piotrków Kujawski, Sieradz, Służewo, Ślesin, Tuliszków, Włocławek, ale także spoza naszej diecezji: z Torunia (diecezja toruńska) i Goliny (archidiecezja gnieźnieńska).

Rekolekcje nie miały na celu zachęcić młodych do wstąpienia w progi seminarium i wybrania drogi powołania kapłańskiego. To powołanie należy rozumieć bardzo szeroko. Rekolekcje raczej mają pomóc w rozeznaniu swojej życiowej drogi.

Pierwszego dnia maturzyści zostali zapoznani z funkcjonowaniem i historią jednego z najstarszych w Polsce i Europie seminariów duchownych. Aby lepiej przeżyć te rekolekcje i zawiązać wspólnotę, młodzież wzięła udział w spotkaniu, podczas którego wzajemnie się poznała i zaznajomiła z planem na najbliżej trzy dni.

W czasie tego świętego czasu uczestnicy brali udział w konferencjach, które głosił Ksiądz Wicerektor oraz razem z klerykami spotykali się w mniejszych grupach w celu wymiany poglądów i złożenia świadectwa.

Nieodzownym punktem rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu, po której odbyła się modlitwa wstawiennicza oraz uwielbienie Boga.

Podczas rekolekcji maturzyści uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym z liturgią słowa, po której mogli również skorzystać z sakramentu spowiedzi. W tym roku nabożeństwo pokutne miało wyjątkowy charakter. Bowiem młodzież mogła wziąć udział w obrzędzie mandatum – obmycia nóg. Choć była to tylko propozycja, to jednak kilka osób zdecydowało się skorzystać z tej możliwości.

W wolnym czasie młodzież aktywnie spędzała czas w sali gimnastycznej lub siłowni. Natomiast podczas sobotniego wieczoru rekolektanci wspólnie obejrzeli film „Paweł Apostoł Chrystusa”.

Najważniejszym punktem rekolekcji była codzienna Msza św. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Pasterz Kościoła włocławskiego wygłosił również homilię, w której, zwracając się do zgromadzonej młodzieży, wyraził radość z ich obecności na rekolekcjach. W swoim nauczaniu Biskup Włocławski podjął tematykę miejsca młodzieży w Kościele; wskazał też na obecną sytuację Kościoła oraz przedstawił i zaproponował kilka wskazówek dotyczących życia z Chrystusem na podstawie liturgii słowa.

Rekolekcje zakończyły się świadectwami alumnów oraz chętnych uczestników, wspólną dyskusją na nurtujące tematy oraz błogosławieństwem rozsyłającym i umacniającym maturzystów do wypełniania codziennych obowiązków oraz rozeznawania swojego powołania.