Włocławek: święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego


7 czerwca 2020 r., tekst: dk. ŁK; foto: ks. JG

Włocławek: święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

7 czerwca mieszkańcy Kujaw i Pomorza obchodzą Święto Województwa oraz upamiętniają swojego patrona. Tegoroczne centralne obchody miały miejsce we Włocławku, z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu RP oraz najwyższych władz samorządowych regionu. To właśnie Włocławek był pierwszym miastem województwa odwiedzonym przez Ojca Świętego. O godz. 10.00 w katedrze Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering wraz z ks. bp. Andrzejem Suskim z Torunia oraz licznie zgromadzone duchowieństwo diecezji.
 
„Ten dzień, ta data łączy pamięć o apostolskiej wizycie św. Jana Pawła II w trzech diecezjach: włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej” – mówił w homilii bp Mering. Hierarcha podkreślił znaczenie i wartość pamięci – „pamięć jest formą miłości. Wspomnienia są sposobem na zatrzymanie czasu i przedłużeniem miłości” – powiedział.
 
Ordynariusz Włocławski mówił, że patronat Jana Pawła II nad województwem stanowi wielkie zobowiązanie. Nauczanie papieża Polaka jest często zapominane, a jego przesłanie umyka. „Potrzebny jest nam dziś jeszcze bardziej, niż wtedy kiedy był z nami. Potrzebujemy najpierw jego więzi z Bogiem. Nie ma wśród nas nikogo, kto nie pamiętałby rozmodlonego papieża” – mówił. „Tego chciał nas nauczyć: że kontakt z Bogiem jest nieodzowny dla ludzkiego szczęścia”. Wskazując na centralne znaczenie Chrystusa w rozumieniu człowieczeństwa, bp Mering przywołał papieskie słowa: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa”. Hierarcha zauważył, że ten fundamentalny wybór przynależności do Zbawiciela zależy od decyzji człowieka. Z bólem przywołał warszawskie wydarzenie z 2010 roku, podczas którego grupa młodych, skandowała: „Chcemy Barabasza, nie Chrystusa!”. „Co się stało z tymi młodymi Polakami, którzy potrafili głosić – skompromitowane, wydawałoby się – hasło sprzed dwóch tysięcy lat?” – pytał homilista.
 
Biskup Włocławski zauważył, że w papieskim nauczaniu szczególnie obecne jest przesłanie miłości, głoszące, że miłość Boga jest silniejsza od ludzkiego grzechu, od zdrady, od podłości. „Boża wzgardzona miłość ma moc ocalania człowieka. Bóg jest miłosierdziem i przebaczeniem, jest ratunkiem człowieka. Wy głoszący śmierć Boga, zastanówcie się i rozważcie, czy nie głosicie tym samym śmierci człowieka?” – mówił hierarcha.
 
„Niech nas Syn Boży nauczy wdzięczności wobec Ojca w Duchu Świętym, za wielką i małą ojczyznę, za patronat świętego papieża nad naszym województwem. Niech doda sił w pracy i trosce o nasz region. Niech pomoże usunąć z naszych serc zło i grzechy nienawiści” – zakończył homilię ks. bp Mering.
 
Po Mszy św. miał miejsce koncert Tomasza Kamińskiego „Muzyczne listy Jana Pawła II do młodych”, upamiętniający setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
 
„Największy z rodu Polaków” decyzją papieża Franciszka patronuje województwu od 2017 roku. Jest to pierwszy region na świecie oddany pod patronat Papieża Polaka. Na czas świętowania w bazylice katedralnej umieszczono obraz upamiętniający papieską wizytę we Włocławku oraz relikwię krwi św. Jana Pawła II. Po południowej stronie katedry ustawiono wystawę zdjęć z wizyty Ojca Świętego we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. Ekspozycję będzie można oglądać do piątku 19 czerwca.