Włocławek: diecezjalne obchody ŚDM

25 listopada 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: diecezjalne obchody ŚDM

Pół tysiąca młodych ludzi wraz z duszpasterzami przybyli w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, do bazyliki katedralnej we Włocławku, by w roku jubileuszu 900-lecia diecezji przeżywać 38. Światowe Dni Młodzieży.

Spotkanie rozpoczęło się w auli WSD we Włocławku, gdzie młodzi wysłuchali wspomnień uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz ewangelizacyjnego koncertu w wykonaniu Małgorzaty Szarek i Marcina Staszka z zespołem „Na prawdę” z Sieradza.

Najważniejszym punktem dnia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, którą poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karola Acutisa.

W homilii bp Wętkowski, nawiązując do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz orędzia papieża Franciszka ogłoszonego na tę okazję, zachęcił młodych, by radości i nadziei nie pokładali w tym, co doczesne i przemijalne: sile, bogactwie, władzy i zaszczytach. – Złóżmy naszą nadzieję w Bogu, który jest miłością, który na nas czeka, z nami żyje i pragnie żyć na wieki. To jest droga nadziei i przyczyna naszej radości – przekonywał homilista, wskazując konkretne przykłady młodych ludzi żyjących w taki sposób: bł. Karola Acutisa i zamordowanej w Boliwii polskiej misjonarki Heleny Kmieć.

Biskup włocławski zachęcił młodzież, by prowadzili życie radosne, uczciwe i autentyczne. – Takie życie jest możliwe dzięki zażyłej relacji z Bogiem; bo nie żyje się jako człowiek wierzący w Kościele, ale po to chodzi się do kościoła, aby żyć jako autentyczny świadek Chrystusa w świecie – zakończył duchowny.

Po błogosławieństwie mszalnym, młodzież zawierzyła siebie i swoje życie Jezusowi.

Oprócz przeżyć duchowych, uczestnicy mieli także możliwość zwiedzania Muzeum Diecezjalnego i Wyższego Seminarium Duchownego, w którym kształcił się, a potem pracował bł. kard. Stefan Wyszyński, obecny patron uczelni.