Warta: Biskup Włocławski modlił się z chorymi


10 lutego 2019 r., tekst i foto: ks. JG

Warta: Biskup Włocławski modlił się z chorymi

W rejonie sieradzkim uroczystości związane z Światowym Dniem Chorego rozpoczęły się w Centrum Psychiatrycznym w Warcie podlegającym pod Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, gdzie ks. bp Wiesław Mering spotkał się z pacjentami i personelem oddziału psychiatrycznego diagnostyczno-obserwacyjnego. Charakterystykę szpitala przedstawił koordynator zespołu instruktorów terapii zajęciowej Paweł Baliński. Opowiedział historię szpitala w Warcie i zrelacjonował jego aktualną działalność. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że przedstawiciele zawodów medycznych określają swoje zadania nie tylko jako pracę, ale przede wszystkim jako realizowanie powołania. Biskup włocławski zwracając się do chorych i osób im posługujących zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Światowym Dniem Chorego, a nie chorych. Takie sformułowanie podkreśla, że to jest święto każdego chorego traktowanego w sposób indywidualny. Ks. bp Wiesław Mering podziękował również personelowi szpitala, zaznaczając posługę kapelana, którym jest obecnie o. Honorat Ćwikła OFM.
 
Po wizycie w szpitalu biskup włocławski przewodniczył Mszy Świętej we franciszkańskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Pasterz Diecezji udzielił również sakramentu namaszczenia chorych.
 
– Nie ma człowieka, który by się niczego nie bał lub kogoś nie obawiał. Czego się boimy? Najczęściej boimy się utraty pieniędzy, pracy, prestiżu, przyjaźni, akceptacji innych. Boimy się też niepomyślnej diagnozy lekarskiej – zaznaczył w homilii ks. infułat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego. Zwrócił również uwagę, że często człowiek boi się śmierci, zwłaszcza kiedy uświadomi sobie w starości i w chorobie, że wszystko, co osiągnął i zgromadził, jest biblijną marnością. – Papież Franciszek w kolejnym już 27. w historii Kościoła Światowym Dniu Chorego wzywa nas wszystkich do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężania kultury zysku i odrzucenia – przywołał kaznodzieja fragment przesłania orędzia papieskiego. – Dzisiejsza żywa wspólnota wiary z ks. bp. Wiesławem to również przypomnienie o szczególnym aspekcie ziemskiej misji Kościoła – posłudze chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines. Posłudze miłości miłosiernej adresowanej ku ludziom oczekującym nie tylko na pomoc medyczną, ale także na naszą czułość, bliskość i zainteresowanie – ks. Bronikowski podkreślił, jaką wagę ma przewodniczenie przez pasterza diecezji spotkaniom z chorymi. Św. Matkę Teresę przywołał jako przykład praktykowania miłości wobec człowieka chorego, a św. Jana Pawła II jako wzór łączenia cierpienia z Chrystusowym krzyżem, który przytulał nawet tuż przed śmiercią. Przypomniał również niedawno beatyfikowaną krakowską pielęgniarkę Hannę Chrzanowską, prekursorkę hospicyjnej opieki domowej, która swoją pracę określała jako powołanie.
 
Koordynatorem obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji włocławskiej jest ks. Paweł Zalewski, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych. Kolejnym miejscem spotkania z chorymi będzie parafia św. Bogumiła w Kole, gdzie 11 lutego ks. bp Mering będzie przewodniczył Mszy Świętej transmitowanej przez Telewizję Trwam. Natomiast 12 lutego biskup włocławski będzie sprawował Mszę Świętą w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Raciążku.