Uroczystości w Brzeźnie pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego

21 maja 2020 r., tekst: ks. MZ; foto: ks. MS

Uroczystości w Brzeźnie pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego

Dzień 20 maja br. stał się ważnym dniem dla grupy młodzieży z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie k. Konina, która przez posługę Biskupa Włocławskiego otrzymała dar Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. Dar wyjątkowy i bardzo potrzebny, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy wiara i więź ze wspólnotą zostały wystawione na trudną próbę. Obecność Pasterza Diecezji, Jego krzepiące słowo i błogosławieństwo, pomimo obostrzeń i środków ostrożności, były znakiem powrotu do normalności i obecności Chrystusa pośród swego ludu.

Ks. bp Mering w dialogowanej homilii rozważał czytania liturgiczne, wskazując na Zmartwychwstanie Chrystusa jako centralny punkt chrześcijaństwa.

Na zakończenie liturgii młodzież skierowała pod adresem Księdza Biskupa słowa wdzięczności za dar sakramentu bierzmowania, a ks. kan. Andrzej Walczak, proboszcz parafii, zwrócił się z prośbą o poświęcenie monumentu upamiętniającego św. Jana Pawła II, sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz nowego dzwonu, który nosi imię św. Augustyn. Pasterz diecezji, odpowiadając na tę prośbę, podzielił się refleksją o wielkich synach Kościoła i Ojczyzny, których pamięć została uwieczniona w kamieniu przed świątynią. Obrzędowi towarzyszył śpiew „Barki” – jednej z ulubionych pieśni św. Jana Pawła II, której refren wyraził myśli i uczucia bierzmowanych: „O, Panie, to Ty na mnie spojrzałeś. Twoje usta dziś wyrzekły me imię. Swoją barkę pozostawiam na brzegu, razem z Tobą nowy zacznę dziś łów”.