Uroczystość Wszystkich Świętych bez Mszy św. polowych na cmentarzach


23 października 2020 r., ks. AN

Uroczystość Wszystkich Świętych bez Mszy św. polowych na cmentarzach

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi w dniu 23 października br. przez stronę rządową obostrzeniami, biskup włocławski Wiesław Mering postanowił, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte były sprawowane w kościołach parafialnych, odwołane zostały natomiast Msze święte polowe na cmentarzach – głosi komunikat Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. W dniu dzisiejszym podjęte zostały decyzje dotyczące organizacji Uroczystości Wszystkich Świętych na terenie diecezji.
 
 
Komunikat dotyczący organizacji Uroczystości Wszystkich Świętych w Diecezji Włocławskiej
 
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi w dniu 23 października br. przez stronę rządową obostrzeniami, Kuria Diecezjalna informuje o decyzjach podjętych przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa:
 
1. W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 7 m2).
 
2. Na cmentarzach odwołane zostają Msze święte polowe, nabożeństwa i procesje. Ich celebrację należy przenieść do kościołów.
 
3. Ofiary składane na tacę w dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie przeznaczone są na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
 
4. Zachęca się wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada; księży natomiast, by organizowali nabożeństwa za zmarłych i zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu oktawy uroczystości Wszystkich Świętych.
 
5. Z ustanowienia Ojca Świętego Franciszka w tym roku można będzie zyskać odpust w intencji zmarłych przez cały miesiąc listopad, a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych.
 
6. Ponieważ dalsze decyzje w sprawie cmentarzy, co do ograniczeń i zasad zostały zapowiedziane na przyszły tydzień, Kuria Diecezjalna prosi księży o śledzenie aktualnych komunikatów wydawanych przez stronę rządową.
 
Ks. prał. dr hab. Wojciech Frątczak
        Wikariusz Generalny
 
Włocławek, 23 października 2020 r. (L.dz. 1071/2020)