Turek: Msza św. w intencji Ojczyzny w rocznicę stanu wojennego

14 grudnia 2018 r., ks. ŁP

Turek: Msza św. w intencji Ojczyzny w rocznicę stanu wojennego

13 grudnia br. przypadała 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W parafii pw. św. Barbary w Turku rok rocznie odbywa się w tym dniu modlitwa w intencji ofiar stanu wojennego oraz Msza św. w intencji Ojczyzny.

Tegoroczne uroczystości  zwyczajem lat poprzednich rozpoczęły się na tureckim rynku, gdzie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta – wśród których wielu dobrze pamięta tamten dzień – przeszło w marszu pod kościół pw. św. Barbary, aby złożyć kwiaty przy pomnikach św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. Organizatorem całości uroczystości jest NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Konin - oddział w Turku.

Punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Waldemar Kowal, miejscowy wikariusz.

Na początku liturgii wszystkich przybyłych na Mszę św. i uczestniczących w marszu powitał ks. kan. Mirosław Frankowski. Wyraził on wdzięczność i radość z tego, że od wielu lat w parafii, w której jest proboszczem, odbywają się modlitewne spotkania upamiętniające tamte bolesne i trudne dni grudnia 1081 r.

W homilii ks. Kowal, nawiązując do wydarzeń sprzed 37 lat, podkreślał i apelował, żeby każdy wierny był człowiekiem niosącym w sobie światło pokoju, a nie rozłamu i niezgody.