Turek: inauguracja działalności szkoły katolickiej

2 października 2019 r., tekst i foto: ks. JG

Turek: inauguracja działalności szkoły katolickiej

Ks. bp Wiesław Mering zainaugurował rok szkolny w nowo powstałej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Uroczystość odbyła się w liturgiczne wspomnienie patronki szkoły, a rozpoczęła Mszą Świętą sprawowaną w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, którą koncelebrowali proboszczowie wszystkich trzech tureckich parafii oraz ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej i ks. Mateusz Szurgot, kapelan biskupa włocławskiego.

W dialogowanej homilii dziewięcioro pierwszych uczniów nowej katolickiej szkoły wykazało się dużą wiedzą religijną – chętnie i poprawnie odpowiadając na pytania pasterza diecezji. – Oprócz zdobywania wiedzy, w szkole będziecie uczyli się mądrości, a więc tego, żeby być dobrym człowiekiem – z ojcowską troską biskup włocławski ukazywał różnicę między posiadaniem wykształcenia a mądrością.

Na zakończenie Eucharystii biskup włocławski udzielił każdemu z uczniów indywidualnego błogosławieństwa przez nałożenie rąk.

Dalsza część uroczystość odbyła się w budynku szkoły znajdującym się naprzeciw kościoła. Ks. bp Wiesław Mering poświęcił wyremontowane pomieszczenia, a dzieci wykazały się licznymi talentami od recytatorskich i aktorskich przez taneczne aż po znajomość słów języka włoskiego, którego uczą się od miesiąca.

Po przedstawieniu uczniów oraz nauczycieli, którzy będą nauczali m.in. języka angielskiego, włoskiego i niemieckiego oraz gry na pianinie i skrzypcach. Przybliżona została również patronka szkoły oraz omówiono jej funkcjonowanie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że każdy dzień nauki rozpoczyna się Mszą Świętą w szkolnej kaplicy, a w której mogą codziennie uczestniczyć uczniowie i ich rodzice.

Dziękując za powstanie szkoły,  Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, zwrócił uwagę na współczesne cywilizacyjne zagrożenia dla wartości, które pielęgnuje chrześcijaństwo oraz zapewnił o gotowości pomocy w jej funkcjonowaniu.

W uroczystości wraz ze społecznością szkolną uczestniczyli rodzice uczniów, władze samorządowe miejskie i powiatowe oraz m.in. poseł Ryszard Bartosik i Elżbieta Leszczyńska, wielkopolski kurator oświaty.