Spotkanie Pasterza Diecezji z księżmi studentami diecezji włocławskiej

27 grudnia 2019 r., ks. AT

Spotkanie Pasterza Diecezji z księżmi studentami diecezji włocławskiej

W kalendarzu wydarzeń Pasterza Diecezji na stałe wpisało się spotkanie z księżmi studentami w Domu Biskupim. W tym roku wydarzenie to miało miejsce 27 grudnia i jak zapowiedział ks. bp Wiesław Mering - jest to ostatnie spotkanie w takiej formule przed zakończeniem posługi biskupa diecezjalnego we Włocławku.

Po wspólnym śpiewie kolędy „Wśród nocnej ciszy”, ks. Marcin Ziółkowski, student muzykologii w Bydgoszczy przemówił w imieniu studiujących prezbiterów diecezji włocławskiej.

W pierwszych słowach wyraził on wdzięczność ks. bp. Wiesławowi Meringowi za Jego troskę o intelektualny rozwój prezbiterów oraz zaangażowanie w liczne inicjatywy duszpasterskie i modlitewne. Następnie wyraził słowa życzeń, które oparł na mniej znanej zwrotce kolędy „Jezus malusieńki”: „O, Najwyższy Panie/ Waleczny Hetmanie/ zwyciężonyś mając rączki/ miłością związane”. Nawiązując do tych słów, ks. Ziółkowski zauważył, że Bóg nie chce przytłaczać człowieka swoją mocą i potęgą, ale pragnie pociągnąć go więzami miłości. W tym kontekście życzył Biskupowi Ordynariuszowi, ks. bp. Stanisławowi Gębickiemu i pozostałym członkom Rady Biskupiej, jak również obecnym na spotkaniu: ks. prał. Jackowi Szymańskiemu, rektorowi WSD i ks. prał. Romanowi Walczakowi, pierwszemu sekretarzowi Nuncjatury Apostolskiej w RPA, „aby Chrystus zwyciężał w każdym siłą swojej bezbronnej miłości, a przez kapłańską i biskupią posługę - Jezusowa miłość zwyciężała w tych wszystkich, do których Bóg nas posyła”.

W odpowiedzi bp Mering przypomniał, że tegoroczne spotkanie ma miejsce w bliskiej perspektywie beatyfikacji sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, „wielkiego syna Kościoła włocławskiego”. Biskup Włocławski zauważył też, że diecezja może poszczycić się wielkimi świętymi, jak: św. s. Faustyna Kowalska czy św. o. Maksymilian Kolbe. Pasterz Diecezji wyraził też radość z obecności ks. prał. Romana Walczaka, o którym powiedział, że „każda jego obecność w diecezji jest wielkim wydarzeniem”.

Zwracając się bezpośrednio do księży studentów bp Mering podkreślił: „wszyscy macie do spełnienia w Kościele określone zadania. […] Życzę wam, żebyście z taką świadomością szli dalszą drogą studiów ze świadomością, że owoce waszego rozwoju są bardzo oczekiwane. Potrzebujemy gotowych do pracy serc, rąk i umysłów”, zakończył 76. Biskup Włocławski.

Doroczne spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, podczas którego ks. prał. Roman Walczak podzielił się doświadczeniem swojej pracy w RPA oraz drogą, jaką przebył od włocławskiego seminarium aż po obecną funkcję w Nuncjaturze. Księża studenci zaś dzielili się radościami i troskami pracy naukowej.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli:
Ks. mgr Dawid Matusiak - student Uniwersytetu Marca Blocha w Strasburgu (Francja);
Ks. mgr Krzysztof  Mętlewicz - student UKSW w Warszawie;
Ks. mgr lic. Tomasz Smoliński - student UKSW w Warszawie;
Ks. mgr Marcin Ziółkowski - student UKW w Bydgoszczy.

Ponadto specjalistyczne studia na poszczególnych uniwersytetach odbywają księża diecezji włocławskiej:
Ks. mgr Łukasz Matuszak - student Instytutu Prawa Kanonicznego w Wenecji (Włochy);
Ks. mgr lic. Paweł Szczepaniak - student Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie (Włochy).