Spotkania młodzieży w Kazachstanie

19 sierpnia 2022 r.

Spotkania młodzieży w Kazachstanie

Od 13 do 17 sierpnia br. w narodowym sanktuarium Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju w miejscowości Oziornoe (archidiecezja Najświętszej Marii Panny w Astanie) odbyło się spotkanie młodzieży katolickiej z całego Kazachstanu i okolicznych krajów.

Ograniczenia kwarantanny uniemożliwiły wspólne świętowanie w 2020 i 2021 roku; dlatego tegoroczne spotkanie było symbolem przywrócenia pracy duszpasterskiej w parafiach, z możliwością uczestniczenia w tym młodzieżowym wydarzeniu.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa bł. Carlo Acutis: „Eucharystia jest autostradą do nieba”. Konferencje młodzieżowe prowadził ks. Roland Jaquenoud (klasztor św. Mauritiusa, Szwajcaria); znany również wielu dzięki swojej długoletniej służbie misyjnej w Kazachstanie.

Historia spotkań młodzieży w Oziornym sięga lat 1995-1997, kiedy to Kościół w Kazachstanie ukształtował swoje pierwsze tradycje i kulturę jedności młodych ludzi. Grupa sióstr i księży z „Communauté des Béatitudes”, którzy rozpoczęli swoją posługę w mieście Kokshetau, otrzymała zgodę biskupa Jana Pawła Lengi na zorganizowanie pierwszych spotkań dla młodzieży przy wsparciu ówczesnego proboszcza parafii w Oziornym, ks. Tomasza Pety – a dziś arcybiskupa archidecezji Astana.

Z biegiem czasu wiele rzeczy się rozwinęło, a spotkania w Oziornym stały się sławne we wszystkich krajach Azji Środkowej. Ksiądz arcybiskup Tomasz Peta, zawsze opowiada o sanktuarium narodowym podczas swoich wizyt w diecezji włocławskiej.

To właśnie w narodowym sanktuarium Maryi Panny Królowej Pokoju swoją posługę misyjną w Kazachstanie rozpoczął kapłan diecezji włocławskiej, od 10 lat pracujący w Kazachstanie - ks. Tomasz Bartczak. Obecnie owocnie pracuje, jako proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w mieście Pawłodar.

W diecezji Świętej Trójcy w Ałmaty swój siódmy rok misyjnej pracy rozpoczyna drugi prezbiter diecezji włocławskiej - ks. Szymon Grzywiński. Do jego obowiązków należy również opieka duszpasterska nad młodzieżą tej części Kazachstanu.

Na apel formowania grupy młodzieży, przygotowanie duchowe i udział w pielgrzymce do Oziornego ks. Szymon odpowiedział z życzliwym sercem i wielką radością, mimo, że do pokonania w jedną stronę był dystans 1650 km.! W spotkaniu młodzieży uczestniczyło 35 osób z diecezji Ałmaty (całkowita liczba uczestników w tym roku: 200 osób). Owoce duchowe pielgrzymki młodzieży były bardzo konkretne: dwoje młodych ludzi z naszej grupy przyjęło katolickie wyznanie wiary i pierwszą Komunię Świętą. Kolejnych dwoje przyjęło sakrament Chrztu Świętego. Wielu, czasem po bardzo długim czasie, przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.

Decyzją Konferencji Biskupów Katolickich Azji Środkowej ks. Grzywiński został wybrany krajowym koordynatorem i przedstawicielem Kościoła katolickiego w Kazachstanie dla organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, w sierpniu 2023 roku. Życzmy mu siły ducha i dobrego zdrowia w tej posłudze dla młodzieży Kościoła lokalnego i powszechnego.

W Oziornym oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie rejestracji na spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem w Portugalii.

Warto przypomnieć, że głowa Kościoła katolickiego przybędzie do Kazachstanu w dniach 13-15 września tego roku, w ramach VII Zjazdu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.

al. Sergiusz Sudak
diecezja Świętej Trójcy w Ałmaty

Galeria:https://www.facebook.com/photo/?fbid=5258081137624353&set=pcb.5258099957622471