Śpiewem i modlitwą oddali cześć Nowonarodzonemu

7 stycznia 2019 r.

Śpiewem i modlitwą oddali cześć Nowonarodzonemu

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br., w Sanktuarium Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej w Osięcinach odbył się II koncert kolęd i pastorałek pt. „Narodził się Pan świata…”, podczas którego wystąpili: chór męski „Osięciny”, orkiestra „Semper Fidelis”, działająca przy miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury oraz zespół kameralny „Tricato”. Koncert zgromadził liczną grupę ludzi chcących jeszcze raz zatrzymać się przy betlejemskim żłóbku i wraz z mędrcami ze Wschodu oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Wydarzenie powoli wpisuje się na stałe do kalendarza parafii i jest zachętą do przypominania sobie tradycyjnych kolęd oraz nowych utworów o tematyce bożonarodzeniowej.

Wcześniej podobny koncert miał miejsce w Domu Katolickim przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wykonawcami bożonarodzeniowych utworów byli uczniowie i absolwenci z I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu.
Na długo przed rozpoczęciem Dom Katolicki zapełnił się kilkusetosobową publicznością, wśród której znaleźli się rodzice i krewni uczniów oraz dyrektor liceum - Grzegorz Pietrucha. Wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz parafii - ks. inf. Marian Bronikowski, który wyraził radość z faktu, że młodzież ma swoje jasne i widoczne miejsce  w Kościele przez dzielenie się talentami.

Warto zaznaczyć, że wykonawcami utworów byli między innymi członkowie Sieradzkiego Zespołu „Siwy Dym Czorne Chmury”, który 2017 roku zdobył Grand Prix na 23. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Druga część występujących to soliści oraz grający, którzy postanowili pozytywnie odpowiedzieć na podjętą inicjatywę wspólnego śpiewania kolęd. Warto także zauważyć, że prawie wszyscy występujący są absolwentami bądź słuchaczami szkół muzycznych w Sieradzu i Zduńskiej Woli.

Wśród repertuaru można było usłyszeć m.in.: „Przybieżeli do Betlejem”, „Kolęda dla nieobecnych”, „O gwiazdeczko”, „Świeć gwiazdeczko”, „Oto o północy”. Każda kolęda przynosiła zebranym wiele radosnych odczuć, co nagradzali głośnymi brawami i widocznym poruszeniem.

Na zakończenie koncertu Ksiądz Infułat podziękował organizatorowi wydarzenia ks. Krzysztofowi Mętlewiczowi oraz wszystkim artystom za występ i włożoną w niego pracę.

Natomiast w parafii św. Maksymiliana w Koninie sprawowana była Eucharystia Młodych, która na stałe weszła już do liturgicznego kalendarza parafialnej wspólnoty. Kościół wypełnił się młodymi osobami, ale nie zabrakło także dorosłych. Tym razem śpiewem posługiwał „Konin Gospel Choir”.

Po Eucharystii miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, a każdy z obecnych, który odczuwał takie pragnienie mógł adorować naszego Pana w ciszy lub wypowiadając głośno swoje prośby, dziękczynienia czy uwielbienie.

Eucharystie Młodych sprawowane są co miesiąc w kościele św. Maksymiliana; sprawują ją młodzi kapłani kierując słowo Boże głównie do młodzieży. Również młodzi ludzie pełnią posługi lektorów, psłterzystów czy też włączając się w diakonię muzyczną. Kolejna Eucharystia Młodych będzie miała miejsce 3 lutego br.

Koncert kolęd - Osięciny

Koncert kolęd - Sieradz