Sieradzka Bazylika: zainaugurowano obchody Tygodnia Papieskiego

14 października 2018 r., tekst i foto: ks. KM

Sieradzka Bazylika: zainaugurowano obchody Tygodnia Papieskiego

Od 13 do 21 października w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ma miejsce tydzień papieski poświęcony w całości wspomnieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II. Sieradzka Bazylika Kolegiacka od wielu lat celebruje nabożeństwo przez wstawiennictwo Świętego Papieża Polaka, którego relikwie, wraz z oryginalnym odlewem dłoni, przyciągają setki wiernych, zwracających się z ufnością o pomoc do Patrona Rodzin i Orędownika Pokoju.

Dnia 13 października, w ramach nabożeństwa fatimskiego zcentralizowanego wokół Rynku Miasta Sieradza, wspólnota parafialna dziękowała Panu Bogu za pontyfikat Ojca Świętego, który przebiegał pod zawołaniem „Totus Tuus”. Modlitewne spotkanie zakończyło się ucałowaniem relikwii z krwią św. Jana Pawła II oraz odśpiewaniem „Barki”.

W niedzielę, 14 października, wspólnota wiernych włączyła się czynnie w obchody Dnia Papieskiego, połączonego z akcją na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była Msza św. oraz konferencja pt. „Modlitwa i Dyplomacja. Wkład św. Jana Pawła II w utrzymanie pokoju na świecie”, którą wygłosił dr Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych w polskim rządzie, któremu podczas wizyty w Sieradzu towarzyszył m.in. Jan Parys, były szef gabinetu dyplomatycznego.

Były szef polskiego MSZ rozpoczął konferencję od zarysowania zagadnienia dyplomacji w Watykanie, której zasadniczym celem jest pokojowa współpraca z całym światem. W swoim wygłosie skupił się przede wszystkim na pontyfikacie Jana Pawła II. Prelegent podkreślił, że „Ojciec Święty bardzo mocno działał na rzecz zmiany Polski. Wspierał ruchy prodemokratyczne. Nie mógł tego jednak robić w sposób otwarty ze względu na panujący w kraju ustrój […] Pokazywał nie tylko modlitwą, ale także konkretnymi dokumentami papieskimi chociażby źródła wojen i nienawiści. Być może właśnie ze względu na to Bóg dał mu 27 lat pontyfikatu, aby ze swoją ideą i prawdziwymi receptami starał się wszędzie dotrzeć” – zakończył Pan Minister; w drugiej część spotkania niecodzienny gość odpowiadał na liczne pytania od zgromadzonych słuchaczy, w szczególności dotyczące działań dyplomatycznych Ojca Świętego.

Obchody Dnia Papieskiego zakończy wieczór ze św. Janem Pawłem II, który 21 października o godz. 19.00 poprowadzi młodzież z sieradzkich szkół, wyrażając tym samym swoje uznanie i szacunek wobec niezwykłej osoby św. Jana Pawła II.