Sieradz: Wyruszyła 408. Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę

22 sierpnia 2018 r., Tekst: ks. KM, foto: ASK

Sieradz: Wyruszyła 408. Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę

22 sierpnia br. o godzinie 8.00 ok. 650 pielgrzymów wyruszyło w pieszej pielgrzymce z Sieradza na Jasną Górę. Jest to już 408. raz, kiedy sieradzanie i okoliczni mieszkańcy podejmują 8-dniowe rekolekcje w drodze. Pątnicy w tym roku dziękują Bogu i Jasnogórskiej Pani za podniesienie sieradzkiej kolegiaty do godności bazyliki mniejszej, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także pochylają się na tematyką przeżywanego roku duszpasterskiego pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Przed wyruszeniem na pątniczy szlak, pielgrzymi i ich bliscy uczestniczyli w Eucharystii w sieradzkiej bazylice, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wśród koncelebransów obecni byli księża proboszczowie z sieradzkich parafii oraz prezbiterzy, którzy zdecydowali się wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce.

Homilię wygłosił ks. Bartosz Andrzejewski - kaznodzieja Pielgrzymki. Wskazał on na potrzebę przenoszenia wymiaru pielgrzymowania na codzienne życie po powrocie z pątniczego szlaku. Zachęcał również do wyruszenia na szlak ze świadomością, że pielgrzymka jest swego rodzaju obrazem życia chrześcijanina.

Na zakończenie Mszy św. ks. inf. Bronikowski poprosił pielgrzymów, aby wszystkie intencje parafii i diecezji zanieśli przed Tron Matki Bożej. Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. Krzysztof Mętlewicz - kierownik pielgrzymki, wręczył znaki pielgrzymki władzom lokalnym oraz prezbiterom uczestniczącym w wyjątkowych rekolekcjach.

Pielgrzymi mają do pokonania ok. 120 km w ciągu trzech dni. 24 sierpnia ok. godz. 17.30, w towarzystwie tradycyjnej sieradzkiej asysty, staną przed Obliczem Czarnej Madonny.

Po dwudniowym odpoczynku na Jasnej Górze, który obejmie przede wszystkim udział w obchodach uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, 27 sierpnia pątnicy wyruszą pieszo w drogę powrotną do Sieradza.