Rekolekcje tradycji katolickiej w seminarium włocławskim


4 września 2022 r., teskt: Tomasz Olszyński; foto: uczestnicy rekolekcji

Rekolekcje tradycji katolickiej w seminarium włocławskim

W dniach 2-4 września w seminarium duchownym diecezji włocławskiej odbyły się pierwsze rekolekcje tradycji katolickiej. W programie stacjonarnym uczestniczyło 60 osób, przede wszystkim z diecezji włocławskiej, a ponadto kilkanaście osób przychodziło uczestniczyć we Mszach świętych. Rekolekcje głosił ks. Paweł Korupka, duszpasterz tradycji łacińskiej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
 
„W prowadzeniu duszpasterstwa bardzo ważnym elementem jest formacja – poznawanie tego, w czym uczestniczymy i co sprawujemy. Dlatego moją intencją było, żeby wspólnotom z naszej diecezji, gromadzącym się na celebracjach Mszy świętej trydenckiej, pomóc w lepszym zrozumieniu tego, w czym uczestniczą. Taki był cel tych rekolekcji i ufam, że w przyszłości będą one odbywały się w diecezji włocławskiej co roku” – wyjaśnia ks. Adam Zieliński, delegat księdza biskupa ds. tradycji katolickiej w diecezji włocławskiej.
 
Oprócz codziennych Mszy świętej z nauką ogólną dla wszystkich uczestników w ramach rekolekcji odbyły się warsztaty w trzech grupach: dla kapłanów z diecezji włocławskiej, celebrujących Mszę świętą w klasycznym rycie rzymskim, którzy pragnęli pogłębić zrozumienie i znajomość tego rytu; dla ministrantów służących do Mszy świętej w tym rycie, a także dla schol gregoriańskich męskich i żeńskich, które posługują śpiewem podczas liturgii. „Zgodnie z myślą Ojca Świętego Franciszka, aby pogłębiać rozumienie liturgii i prawdziwą troskę o jej sprawowanie, wszyscy tutaj uczymy się jak najlepiej służyć Panu Bogu” – podkreśla ks. Adam Zieliński.
 
Uczestników spotkania formacyjnego odwiedził bp Krzysztof Wętkowski, który wziął udział w nieszporach oraz spotkał się z uczestnikami i odpowiadał na ich pytania. Najbardziej cieszyły się dzieci, którym nieczęsto zdarza się okazja do rozmawiania z biskupem i zadawania mu pytań. Młodzi diecezjanie chcieli między innymi dowiedzieć się, czy ksiądz biskup był ministrantem, czy jeździ po całym świecie tak jak papież oraz czy udzielał kiedyś pierwszej Komunii św.
 
Ksiądz biskup dziękując za podjęty trud formacji zaprosił do przeżywania nawiedzenia Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej oraz jubileuszu jednej z najstarszych w Polsce diecezji.