Rejonowe konferencje katechetów


23 kwietnia 2022 r., Ewelina Napierała

Rejonowe konferencje katechetów

W dniach 22 i 23 kwietnia odbyły się rejonowe spotkania katechetów diecezji włocławskiej – tradycyjnie w Zduńskiej Woli, Włocławku i Koninie. Każde ze spotkań rozpoczęło się od części formacyjnej. Katecheci uczestniczyli we Mszy świętej, podczas której homilię głosił ks. dr Paweł Ściślewicz, diecezjalny wizytator katechetyczny i doradca metodyczny w diecezji kieleckiej, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.
 
Po Eucharystii nastąpiła część wykładowa poprowadzona przez ks. Ściślewicza. Prelekcja dotyczyła trudności związanych z przygotowaniem do I Komunii Świętej w parafii i szkole, ze szczególnym uwzględnieniem problemów komunikacyjnych między katechetami a rodzicami dzieci komunijnych.
 
Na początku wykładowca zacytował kilka wypowiedzi rodziców na temat przygotowania w parafii, z których wyłaniał się dość smutny, ale prawdziwy, obraz polskiego katolicyzmu – brak podstaw wiary w domu oraz nastawienie rodziców na to, żeby tylko dziecko miało swoją uroczystość i nie było gorsze od rówieśników.
 
Następnie prelegent odwołał się do dokumentów Kościoła (m.in. „Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, „Dyrektorium o katechizacji” i Kodeksu Prawa Kanonicznego) traktujących o przygotowaniu do I Komunii świętej. Wszystkie one podkreślają, że obowiązek przygotowania dziecka do Komunii świętej spoczywa na rodzicach. Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na Wskazania Konferencji Episkopatu Polski z 29 VIII 2020 r., które wyraźnie precyzują, że uprzywilejowanym środowiskiem bezpośredniego przygotowania jest parafia zamieszkania dziecka, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. Ks. Ściślewicz zaznaczył jednak, że sytuację każdego dziecka chcącego przystąpić do sakramentów razem z klasą, ale poza własną parafią, należy rozpatrzyć indywidualnie, uwzględniając wszystkie okoliczności.
 
Prelegent zarysował dwa możliwe rozwiązania trudności komunikacyjnych z rodzicami dzieci komunijnych. Pierwsze to osłabienie presji społecznej na obowiązkowe przyjęcie I Komunii świętej. Drugie to zmniejszenie przez Kościół wymagań stawianych dzieciom i rodzicom. Żadne z tych rozwiązań nie jest jednak ostateczne, dlatego w codziennej pracy katecheci powinni raczej skupić się na umiejętnym poruszaniu się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Życzliwe przyjęcie i słuchanie rodziców oraz włączenie ich do aktywności parafialnej, przy jednoczesnej trosce o dobrą formację dzieci, wydają się kluczowe dla zbudowania przestrzeni skutecznej komunikacji katechetów z rodzicami.
 
W ostatniej części wykładu prelegent zaprezentował przykłady dobrych praktyk z konkretnych diecezji, które mogą być pomocne we włączeniu rodziców w przygotowanie dzieci do I Komunii świętej (m.in. materiały formacyjne na spotkania z rodzicami). Na koniec udzielił kilku praktycznych wskazówek dotyczących współpracy z rodzicami w parafii (np. cykl tematycznych spotkań czy wyjazdy integracyjne). Zachęcił wszystkich obecnych do powrotu do źródeł ewangelizacji – katechizowania dorosłych (na wzór samego Chrystusa, który błogosławił dzieci, a katechizował ich rodziców).
 
Spotkanie zakończyły bieżące ogłoszenia koordynujące pracę katechetów, krótkie omówienie ankiet, jakie nauczyciele religii wypełniali w lutym, w ramach włączenia się w drogę synodalną Kościoła i wspólna modlitwa o pokój.