Młodzież dekanatu lubranieckiego i parafianie z Lubrańca na drodze synodalnej

25 kwietnia 2022 r., ks. Tomasz Fischer

Młodzież dekanatu lubranieckiego i parafianie z Lubrańca na drodze synodalnej

„Podążanie razem” w kierunku nieba, to zadanie współczesnego Kościoła, a tym Kościołem jesteśmy my wszyscy.  Tymi słowami rozpoczął spotkanie synodalne ks. Tomasz Fischer – wikariusz parafii.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 młodzież z dekanatu lubranieckiego modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu weszła na drogę synodalnej podróży. W spotkaniu uczestniczyło 25 młodych ludzi z parafii: Lubraniec, Kłobia, Orle, Świerczyn i Zgłowiączka.

Po wspólnej modlitwie młodzież przeszła do salki parafialnej, aby przy wspólnej herbacie i synodalnym torcie, porozmawiać o zadaniach, problemach i radościach współczesnego Kościoła. Młodzież chętnie podjęła się trudu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania synodalne. Każdy uczestnik spotkania jeśli chciał, mógł głośno powiedzieć do jakiej wspólnoty należy lub należał.

Młodzież dekanatu lubranieckiego reprezentowana była przez Grupy Modlitewne, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Scholę lub Chóry Młodzieżowe, Asystę Młodych. Wśród młodzieży byli uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, Diecezjalnych Dni Młodzieży, Spotkania „Polska pod Krzyżem”,  uczestniczki Rekolekcji Powołaniowych dla Dziewcząt oraz członkini grupy wspólnotowej „Szkoła Maryi”, ta grupa jest grupą online prowadzoną przez siostry zakonne.

Zwieńczeniem synodalnej drogi była Eucharystia, która stanowiła serce spotkania. Po Eucharystii osoby dorosłe z parafii, przedstawiciele grup parafialnych i wspólnot, przez prawie 3 godziny wraz z duszpasterzami przy działaniu Ducha Świętego (wcześniej został odśpiewany hymn do Ducha Świętego), wzrastali w „podążaniu razem”, jako wspólnota lubraniecka w kierunku nieba.

Spotkanie to przyjęło następujący scenariusz: wspólna modlitwa, powołanie liderów grup, praca w grupach, przedstawienie wniosków, wspólna dyskusja przy kawie i herbacie, zakończenie spotkania modlitwą i błogosławieństwem.

Uczestnicy synodalni zostali zaproszeni przez kapłanów, aby w tym tygodniu podjęli trud wejścia na drogę  indywidualnego przeżywania synodalności. Wnioski i przemyślenia uczestnicy drogi synodalnej mają przekazać do końca tego tygodnia.