Przegląd Chórów „W hołdzie Niepodległej” w Sieradzu

8 października 2018 r., tekst: Przemysław Pawlak; foto: Dominika Pośpiech

Przegląd Chórów „W hołdzie Niepodległej” w Sieradzu

W niedzielę, 7 października 2018 r., odbył się w Sieradzu Przegląd Chórów pn. „W hołdzie niepodległej”. Organizatorami tego wydarzenia było Towarzystwo Śpiewacze Cantate Deo oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu.

Przegląd rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą sprawował ks. prał. dr Mirosław Miłek, proboszcz miejscowej parafii. Ksiądz Prałat przywitał wszystkich uczestników, życząc powodzenia podczas występów, oraz zapewniając o swojej modlitwie, ale także dziękując za pielęgnowanie patriotyzmu i oddanie szacunku wszystkim poległym w obronie naszej Ojczyzny.

Główne cele i założenia Przeglądu to: upowszechnianie wśród społeczeństwa wartościowych utworów związanych z kultem religijnym oraz promowanie aktywnego włączenia się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, rozpowszechnianie wśród społeczeństwa piękna muzyki chóralnej oraz wzbudzanie aktywnego działania na rzecz rozpowszechniania kultury muzycznej.

W Przeglądzie wzięło udział 9 chórów z całej Polski. Laureatami zostali:
I miejsce - chór Cantiamo Tutto z Wrocławia oraz chór Cantate Deo z Sieradza,
II miejsce - chór Uwielbienia z Sieradza
III miejsce - chór „Con Grazia” z Czastar oraz chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku.

Przegląd Chórów w Sieradzu objęli swoim patronatem honorowym: ks. bp Wiesław Alojzy Mering, Pasterz Diecezji Włocławskiej; Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała; Starosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior oraz Wójt Gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak.

Patronat medialny sprawowali: Nasze Radio 104,7 FM, Portal Informacyjny Nasze.Fm, Dziennik Łódzki, Tygodnik Idziemy, Telewizja Regionalna 8tvr.