Pierwsza „Noc Świętych” w Kole

1 listopada 2022 r., tekst: ks. Maciej Grabowski; foto: Archiwum Parafii św. Bogumiła

Pierwsza „Noc Świętych” w Kole

31 października w parafii św. Bogumiła w Kole o godz. 18.00 odbyła się po raz pierwszy „Noc Świętych”. Katechetom parafii przyświecała myśl, aby obchodząc każdego roku uroczystość Wszystkich Świętych, uczcić także nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym a także zapoznać dzieci i młodzież z pięknymi i wartościowymi inicjatywami, jakie pojawiają się z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

„Noc Świętych” przyjęła charakter bardzo praktyczny, bowiem obecne były przez cały czas czuwania relikwie św. Jana Pawła II, św. Pio, św. Franciszka i Hiacynty, św. Bogumiła, oraz św. Faustyny. Nocne czuwanie rozpoczęło się wspólną, ostatnią w tym miesiącu modlitwą różańcową którą poprowadzili uczniowie klas III Szkoły Podstawowej, przygotowujący się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Po zakończonym nabożeństwie różańcowym rozstrzygnięto wyniki konkursu na najpiękniej wykonany różaniec.

Następnie podczas Mszy św. uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej z zapalonymi świecami od Chrztu św. odnowili przyrzeczenia chrzcielne. W dalszej części obrali i uroczyście przyjęli swoich świętych patronów Sakramentu Bierzmowania, zawierzając się ich opiece i wstawiennictwu. Następnie wyruszyli w procesji, której towarzyszył śpiew litanii do Wszystkich Świętych. W ten sposób ciemna noc zajaśniała nowym blaskiem świętości i należała już do tych, którzy cieszą się wieczną szczęśliwością a dla nas żyjących tu na ziemi stanowią wzór do naśladowania.

Niektórzy z uczniów po zakończonej Mszy św. mieli możliwość zaprezentowania żywota swego świętego patrona, aby uświadomić pozostałych, dlaczego akurat on ma być ich świętym patronem. W ten sposób „Noc Świętych” ukazała młodemu pokoleniu chrześcijański sens życia i perspektywę życia wiecznego z Bogiem. Przypomniała także, że piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się przez wstawiennictwo swoich świętych patronów.