Pierwsza konsekracja kościoła w pasterskiej posłudze bp. Wętkowskiego

23 kwietnia 2022 r., tekst: ks. AT; foto: GK

Pierwsza konsekracja kościoła w pasterskiej posłudze bp. Wętkowskiego

W Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, 23 kwietnia, biskup włocławski konsekrował nowo wybudowany kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Koninie. Była to pierwsza konsekracja kościoła dokonana przez bp. Wętkowskiego.

Mszę św., koncelebrowali m.in. biskupi seniorzy: Wiesław Mering i Stanisław Gębicki. W uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne i liczni wierni świeccy, wśród których znaleźli się dobroczyńcy parafii i kościoła. Obecnych na liturgii powitał ks. Roman Ziemiński, proboszcz parafii. W swoim słowie zwrócił uwagę m.in. na fakt, że dla nowej parafii tworzenie wspólnoty i budowanie kościoła to dwa najpiękniejsze zadania.

W homilii biskup diecezjalny zwrócił uwagę na znaczenie kościoła w życiu chrześcijan, jako domu Boga i szczególnego miejsca modlitwy.

Biskup włocławski komentując Ewangelię mówiącą o wyrzuceniu kupców ze świątyni, nawiązał do stawianej niekiedy tezy, że „kościół nie jest potrzebny, bo do Boga można modlić się wszędzie”. – Jezus przychodząc do świątyni, do miejsca uświęconego, pokazuje, że świątynia jest ważnym miejscem w życiu człowieka – tłumaczył hierarcha, dodając, że tutaj powinno bić serce wspólnoty parafialnej.

Wskazał też, że w świątyni bije źródło życia chrześcijańskiego. – Tym źródłem jest Boże słowo, Jego obecność w Najświętszym sakramencie i wszystkich sakramentach, które w tej świątyni będą sprawowane – wyliczał bp Wętkowski, podkreślając, że w kościele wszyscy są równi wobec Boga.

W dalszej części biskup diecezjalny przypomniał istotę świątyni. – Nawet najpiękniejsze kościoły nic nie znaczą, jeśli tam nie ma ludzi modlących się. Dlatego trzeba się zatroszczyć, żeby ten dom Boży był wypełniony ludźmi, którzy będą się karmić słowem i Ciałem Chrystusa oraz dawać świadectwo chrześcijańskiego życia poza świątynią – apelował.

Ksiądz biskup wyraził też słowa wdzięczności wobec proboszcza parafii oraz wszystkich zaangażowanych w budowę parafialnej świątyni.

Nawiązując do tytułu kościoła, wyjaśnił też właściwe rozumienie miłosierdzia. – Miłosierdzie, to troska o drugiego człowieka oraz pragnienie nawrócenia, do którego Bóg nieustannie wzywa – wyjaśniał, dodając, że świątynia pw. Miłosierdzia Bożego jest znakiem na obecne czasy. W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II, że „dla Kościoła trzeba się modlić o jedność, a dla świata o Boże miłosierdzie”. – Przyjmujecie na siebie ten obowiązek, aby przynosić Bogu nie tylko sprawy swoje i swoich bliskich, ale upraszać też Bożego miłosierdzia dla siebie, parafii, diecezji i świata – prosił obecnych na liturgii bp Wętkowski.

Istotnym momentem konsekracji było poświęcenie ołtarza symbolizującego Jezusa, na które złożyły się m.in. śpiew litanii do wszystkich świętych, namaszczenie ołtarza oraz ścian kościoła olejem krzyżma świętego, okadzenie kościoła i wspólnoty wiernych.

Przed błogosławieństwem końcowym biskup włocławski przekazał jako dar dla miejscowej parafii naczynię do przechowywania Najświętszego Sakramentu.

Uroczystość konsekracji kościoła poprzedziły parafialne misje święte, które poprowadził ks. dr Piotr Dykowski z Włocławka. Parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie została erygowana przez śp. bp. Bronisława Dembowskiego w 1993 r. Według pierwszych planów kościół miał zostać konsekrowany 24 października 2020 r.; uroczystość została jednak odwołana z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa.