Biskup włocławski mianował nowego ceremoniarza biskupiego

26 kwietnia 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Biskup włocławski mianował nowego ceremoniarza biskupiego

Po bez mała czterdziestu latach pełnienia obowiązków ceremoniarza katedralnego, ks. inf. prof. dr hab. Krzysztof Konecki kończy swoja posługę. 26 kwietnia, w liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, w domu biskupim, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski mianował ceremoniarzem biskupim ks. dr. Zbigniewa Łukasika. Dekret wchodzi w życie dniem 1 maja br.

Wręczając dekret nominujący, biskup diecezjalny podkreślił kompetencje nowego ceremoniarza, wskazując m.in. na doświadczenie, które zdobył pełniąc posługę ceremoniarza seminaryjnego. Wyraził też przekonanie, że „posługa związana z liturgią (…) przyniesie nie tylko wiele okazji do osobistego uświęcenia, ale stanie się kolejną przestrzenią służby dla diecezji włocławskiej”.

Do obowiązków ceremoniarza biskupiego należy m.in. organizowanie, od strony liturgicznej, wszystkich celebr odbywających się w katedrze włocławskiej, sprawowanych przez biskupa diecezjalnego, a także niektórych celebr sprawowanych poza katedrą, zleconych przez księdza biskupa, oraz odpowiedzialność za ich przebieg. Nowe obowiązki ks. Łukasik będzie łączył z dotychczas pełnionymi funkcjami w diecezji.

Dziękując zaś ks. Koneckiemu, biskup włocławski zauważył, że ksiądz infułat pełnił swoją posługę u boku pięciu kolejnych biskupów diecezjalnych: Jana Zaremby, Henryka Muszyńskiego, Bronisława Dembowskiego, Wiesława Meringa i Krzysztofa Wętkowskiego, wychowując jedocześnie, jako wykładowca w WSD, kolejne pokolenia prezbiterów. Zaznaczył też, że „klerycy i księża diecezji włocławskiej widzą w księdzu infułacie nie tylko profesora teologii liturgii, ale również człowieka, który żył liturgią, jako «źródłem i szczytem» całej działalności Kościoła i sercem kapłańskiej duchowości”.

Bp Wętkowski przypomniał również największe celebracje liturgiczne, przygotowywane przez ks. Koneckiego: Msza św. na lotnisku w Kruszynie podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 r., święcenia i ingresy kolejnych biskupów włocławskich czy święcenia diakonatu i prezbiteratu kolejnych roczników kapłańskich. „Wszystko to czynione było z kompetencją i miłością do liturgii”, zakończył ksiądz biskup.

Ks. inf. prof. dr hab. Krzysztof Konecki urodził się 1 lipca 1950 r. W 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1975-1978 studiował na ATK w Warszawie, a następnie, w latach 1978-1983, kontynuował studia z zakresu teologii liturgii na papieskich uniwersytetach Anzelmianum i Urbanianum w Rzymie. Po powrocie ze studiów doktoranckich rozpoczął pracę naukową. W 1997 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na podstawie rozprawy „Konsekracja dziewic w odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II”. Tytuł profesora nauk teologicznych nadał mu prezydent RP Bronisław Komorowski postanowieniem z dnia 23 grudnia 2010. Jest autorem wielu książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych i popularyzatorskich w polskich i zagranicznych czasopismach.

Ks. dr Zbigniew Łukasik urodził się 31 maja 1986 r. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2011. Jest magistrem Ochrony Dóbr Kultury i doktorem teologii. Piastuje też funkcje: dyrektora Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, wicekonserwatora diecezjalnego oraz wykładowcy w miejscowym WSD.