Młodzi z diecezji włocławskiej uczestniczyli w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé

2 stycznia 2020 r., ks. Adam Zieliński

Przełom starego i nowego roku, od 42 lat gromadzi młodych chrześcijan z Europy (katolików, protestantów i prawosławnych) na wspólnej modlitwie. Tym razem Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę Taizé odbyło się we Wrocławiu. W dniach 28 grudnia - 1 stycznia, ponad 15 tys. uczestników uwielbiało Boga, prosząc o pokój i jedność. Diecezję włocławską reprezentowała młodzież z: ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku, parafii w Osięcinach i Tuliszkowie, a także II LO w Koninie, znajdujące się na terenie parafii NMP Królowej Polski. Nie zabrakło także kleryków z włocławskiego seminarium.

Po przyjeździe do Wrocławia, 28 grudnia, poszczególne kraje zostały rozlokowane w różnych „punktach przyjęć”, gdzie otrzymali program spotkania, plecak upoważniający do poruszania się środkami komunikacji miejskiej i pobierania posiłków oraz plan dojazdu do parafii, w której zostali zakwaterowani. Po powitaniu uczestnicy udali się do rodzin, w których byli goszczeni.

Każdy dzień rozpoczynał się śniadaniem u rodzin, następnie pielgrzymi udawali się do parafii, gdzie po modlitwie porannej, w małych grupach, mieli możliwość wymiany myśli i szukania odpowiedzi na słowo Boże oraz pytania postawione przez brata Aloisa. Był to wyjątkowy moment, w którym można było doświadczyć różnorodności Kościoła.

W południe miała miejsce wspólna modlitwa w halach lub świątyniach, a po niej - zajęcia warsztatowe prowadzone przez braci ze wspólnoty z Taizé.

Wieczorem ponownie odbywały się wspólne modlitwy z adoracją krzyża, po czym wszyscy wracali do rodzin.

Spotkanie młodzieży to doświadczenie braterstwa, dlatego znaczna część młodzieży zaangażowała się jako wolontariusze w wydawaniu posiłków dla uczestników spotkania.

Centralnym momentem każdego spotkania modlitewnego była cisza. To podczas jej trwania wszyscy „mówią tym samym językiem” tak, jakby nigdy nie podzieliła nas pycha spod Wieży Babel.

Spotkanie Taizé to także okazja do dawania świadectwa, że Jezus Chrystus jest w stanie pokonać nasze uprzedzenia i niechęci, dając pokój i braterstwo. Mówili o tym przedstawiciele różnych wyznań – katolicy, protestanci i prawosławni – obecni na dorocznym spotkaniu.

Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.  Jest to zaproszenie do nieustannej wędrówki w głąb siebie i  poszukiwanie sensu życia, ale również do wychodzenia poza swoją strefę komfortu oraz egoizmu. Wymaga to wysiłku i wyrzeczeń, dlatego naszym kompanem podróży zawsze i wszędzie musi być Jezus Chrystus. On jest “źródłem wody żywej”, dzięki któremu nawet po upadku będziemy w stanie powstać i wyruszyć w dalszą drogę.

A skoro o drodze mowa to już dziś zapraszamy na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych które w dniach od 28 grudnia 2020 do 01 stycznia 2021roku odbędzie się w Turynie. Należy przy tym wspomnieć, że Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na wystawienie w tym czasie Całunu.