Lubraniec pielgrzymował do miejsca śmierci błogosławionych kapłanów z Osięcin

23 czerwca 2019 r., tekst: ks. Tomasz Fischer, foto: ks. Krzysztof Kamiński

Lubraniec pielgrzymował do miejsca śmierci błogosławionych kapłanów z Osięcin

W sobotę, 22 czerwca, w Oktawie Bożego Ciała i w 20 rocznicę beatyfikacji męczenników: ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy – duszpasterzy Osięcin z czasów wojny, odbyła się piesza pielgrzymka z Lubrańca do miejsca ich męczeńskiej śmierci do Witowa Kolonii.

Pielgrzymowanie rozpoczęła Msza Święta  o godz. 8.30, sprawowana w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Lubrańcu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Fischer (dawny wikariusz parafii Osięciny 2010-2012). Kaznodzieja wezwał swoich słuchaczy do mężnego kroczenia za Panem na drodze wiary. Przykładem męstwa w wierze, całkowitego oddania się Chrystusowi, nawet za cenę śmierci są kapłani z Osięcin z czasów wojny. Nie bali się umrzeć dla Pana. Jak ziarno wrzucone w ziemie, musi najpierw obumrzeć, aby wydać owoc. Ich świadectwo życia, śmierć są dla nas przykładem i wskazówkami, jak być wiernym do końca.

Na szlaku pielgrzymkowego trudu znalazło się 92 pątników. Najmłodszy Pielgrzym to 2-letnia Alicja, która pielgrzymowała z mamą, 6 letni Wojtek, który beż żadnego trudu przeszedł 16 km. Najstarsza uczestniczka modlitwy w drodze to 104 letnia Helena (uczennica ks. Wincentego Matuszewskiego), która przez 1 km drogi (poruszając się na wózku) trzymała w swych dłoniach relikwie błogosławionych.

O godz. 12.30 pielgrzymi wraz z duchowymi opiekunami: ks. dr. Krzysztofem Kamińskim i ks. Tomaszem Fischerem, przybyli do miejsca śmierci błogosławionych kapłanów. We wspólnej modlitwie, pod przewodnictwem ks. Michała Laskowskiego (obecnego wikariusza parafii Osięciny) uczestniczyli: ks. proboszcz Andrzej Aniszczyk z Witowa oraz ks. kanonik Waldemar Karasiński, proboszcz z Lubrańca, który na zakończenie spotkania podziękował wszystkim za trud pielgrzymowania i świadectwo wiary w Jezusa Eucharystycznego.

Wspólne pielgrzymowanie zakończył wspólny posiłek przygotowany obok plebanii w Witowie, który pomógł zregenerować siły strudzonym pątnikom.

Poprzez trud pielgrzymowania i dar modlitwy, pielgrzymi modlili się o nowe i święte powołania do służby Bożej w Kościele. Dziękowali również za dar kapłanów, których spotkali na swojej drodze życia. Pamięcią przed Panem obejmowali księdza biskupa Wiesława Meringa, z racji imienin oraz księdza biskupa Stanisława Gębickiego, który w tym roku przeżywa złoty jubileusz kapłaństwa.  Nie zabrakło też modlitwy o umiłowanie Eucharystii w codziennym życiu dla wszystkich wiernych diecezji i Ojczyzny.