Kruszyn: dekanalny dzień skupienia ministrantów

27 października 2019 r.

Kruszyn: dekanalny dzień skupienia ministrantów

W sobotę, 26 października br., w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kruszynie odbył się kolejny dzień skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza dla dekanatu brzeskiego.

Dzień skupienia rozpoczął się o godzinie 10.00 konferencją w kościele parafialnym, którą poprowadził ks. Karol Kolenda, dekanalny duszpasterz ministrantów. Rozpoczął on od wyjaśnienia pojęcia „ministrant”, które pochodzi od łacińskiego słowa „ministrare” to znaczy „służyć”, „posługiwać”. Dlatego rolą ministrantów jest wierna i gorliwa służba Bogu i pomoc przy Ołtarzu Pańskim.

Jednak, jak mówił dalej wikariusz parafii w Kruszynie, „ministrant ma także, być znakiem służby dla wszystkim wiernych”. Przypomniał też, że ministranci powinni dążyć do świętości poprzez miłość Boga i bliźniego, modlitwę, lekturę słowa Bożego. Wskazał również, że ministrant powinien wyróżniać się miłością do Ojczyzny i troską o jej dobro.

Kolejnym punktem dnia skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której ministranci skorzystali sakramentu pokuty i pojednania. Modlitewne spotkania zakończyła litania do Najświętszej Maryi Panny i akt zawierzenia Matce Bożej wszystkich prezbiterów, ministrantów dekanatu brzeskiego oraz ich rodzin.

Dzień skupienia zakończyła wspólna agapa.

Na podstawie informacji przesłanej przez ks. Karola Kolendy