Ciechocinek: 90. urodziny księdza Jana Lipińskiego

1 sierpnia 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Ciechocinek: 90. urodziny księdza Jana Lipińskiego

Niecodzienny jubileusz, miał miejsce w czwartek 1 sierpnia br., w Domu Dobrego Pasterza w Ciechocinku. Swoje 90. urodziny obchodził, pochodzący z par. Ciechocin, ks. kan. Jan Lipiński. Świętowanie zainaugurowane zostało Mszą świętą odprawioną w kaplicy Domu Księży Emerytów. W kaplicy punktualnie w południe stawili się przyjaciele i rodzina kapłana. Homilię wygłosił ks. Marek Bałwas.

Jan Lipiński urodził się 1 sierpnia 1934 r. w Małszycach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Ciechocinie, a po ukończeniu Niższego Seminarium Duchownego we Włocławku, wstąpił do Wyższego Seminarium, po ukończeniu którego został wyświęcony na kapłana w 1960 r. w kościele św. Mikołaja w Kaliszu przez biskupa Antoniego Pawłowskiego.

Ksiądz kanonik Jan z rozrzewnieniem wspominał wiele chwil spędzonych w parafiach diecezji włocławskiej (i obecnej diecezji kaliskiej), w których służył. Był wikariuszem m.in. w parafiach: Chodczu, Zagórowie, Kruszynie, Kowalu, Koninie, Świerczynie. Następnie został mianowany proboszczem w Dąbrowie Wielkiej, gdzie posługiwał 30 lat. Po przejściu na emeryturę w 2004 r., ks. Jan przeniósł się do Domu Dobrego Pasterza w Ciechocinku, gdzie w razie potrzeby wspiera posługą duszpasterską mieszkańców i kuracjuszy. Jest trzecim najstarszym księdzem diecezji włocławskiej.